PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Co włożyć do lanczówki?

lunch w pudełku śniadaniowym

W szkolnym plecaku nie może zabraknąć czegoś do jedzenia i picia, aby dziecko nie musiało chodzić głodne ani odwodnione. Śniadaniówka z przegródkami świetnie sprawdzi się do przechowywania pokrojonych warzyw, owoców, orzechów. Z kolei lunchbox dla dzieci pozwala na zabranie do szkoły nawet całego dania obiadowego, owsianki czy jogurtu. Na wodę i sok przyda się bidon dla dzieci, najlepiej ze słomką. Z kolei do przenoszenia ciepłych posiłków niezastąpiony jest termos dla dzieci. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie dla malucha czegoś więcej niż tylko samych kanapek. Różnorodna i dobrze zbilansowana dieta to podstawa do prawidłowego rozwoju pociechy.

Pomysły na smaczne i pożywne śniadania do szkoły

dziewczynka z bidonemNajprościej jest zrobić dziecku kanapkę i włożyć ją do śniadaniówki, ale możliwości jest zdecydowanie więcej. Niektóre maluchy mają opory przed jedzeniem w szkole i przynoszą nawet nietknięte drugie śniadanie do domu. Bardzo ważne będzie więc to, aby nie tylko odpowiednio je przygotować i zadbać o to, aby było smaczne. Znaczenie ma również umiejętne zapakowanie. Kolorowa śniadaniówka z ulubionymi bajkowymi postaciami, lekka i łatwa w obsłudze, zachęci dziecko do zjedzenia apetycznie wyglądającego śniadania. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma ono zbyt wiele czasu na zjedzenie posiłku i często będzie to robić na stojąco. Należy wobec tego ułatwić mu konsumpcję, dobrze przemyśleć jego szkolne menu. Decydując się na kanapkę, powinno się wybrać pieczywo pełnoziarniste lub razowe. Do smarowania sprawdzi się prawdziwe masło bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe. Nie może zabraknąć świeżych warzyw, takich jak pomidor, ogórek, rzodkiewka. Potrzebne będzie też źródło białka w postaci dobrej jakości wędliny lub nabiału. Dodatkiem do kanapek mogą być owoce, orzechy, nasiona, pokrojone w paski warzywa.

Pożywne i łatwe do zjedzenia w szkole będą kolorowe pizzerinki z ulubionymi dodatkami dziecka. Sprawdzi się też smaczna sałata z mozzarellą, pomidorkami koktajlowymi, oliwa z oliwek, podane z chrupkim pieczywem. Dziecko będzie zachwycone tortillą z wędliną i warzywami, z dodatkiem ketchupu lub sosu pomidorowego. Wystarczy przygotować tortillę i pokroić ją na ćwiartki po ostygnięciu, po czym zapakować do śniadaniówki. Kolejną propozycją są placuszki z owocami, można też spakować dziecku naleśnikowe ślimaki z nadzieniem nadziewane konfiturą lub masą serową. Bułka z pieczonym kurczakiem, sosem i dodatkami warzywnymi również wywoła uśmiech na twarzy malucha. Można mieć pewność, że po takim jedzeniu nie pozostanie nawet okruszek. Dzieci uwielbiają też kolorowe spring rollsy z papieru ryżowego, do których można włożyć twarożek, awokado, warzywa, rybę, paluszki krabowe itd. Maluch potrzebuje również czegoś do picia, aby nie doszło przypadkiem do odwodnienia organizmu. Wodę mineralną można wzbogacić o kilka listków mięty czy plastry cytryny, żeby lepiej smakowała. Sprawdzą się też słabe napary ziołowe i herbaty oraz naturalny sok owocowy/warzywny. 

W co zapakować dziecku posiłki i napoje?

dziecko jedzące ze śniadaniówkiW wyprawce szkolnej z pewnością nie może zabraknąć śniadaniówki z przegródkami, kolorowej i atrakcyjnej wizualnie dla dziecka. Zmieści się do niej nie tylko kanapka, ale też przekąska, wszystko będzie miało swoje miejsce. Jeśli chce się spakować dziecku coś więcej niż kanapki, to warto wyposażyć się w lunchbox, który zwykle ma w zestawie tez sztućce. W takim pojemniku może znaleźć się sałatka owocowa, jogurt z musli lub granolą, pokrojone kawałki warzyw. W sprzedaży znajdują się nawet lunchboxy dwupoziomowe. Ciekawą opcją są pojemniki na zupę lub owsiankę. Są one tak zaprojektowane, że nie trzeba martwić się o przeciekanie. Jeśli dziecko ma mieć zapewniony ciepły posiłek w szkole, to z pomocą przychodzi termos śniadaniowy, który utrzymuje temperaturę przez nawet kilka godzin. Będzie to też świetna opcja w przypadku zajęć pozalekcyjnych, gdy dziecko musi zostać dłużej poza domem. Dostępne są nawet torby na lunch dla dzieci, które mogą zastąpić plecak. 

Można zakupić też specjalne pojemniki na sałatkę, czyli tak zwane lunchboxy sałatkowe. Wielkość otworu jest wystarczająco duża, aby zapewnić komfortowe jedzenie i nie mieć problemów z domyciem naczynia. Ciekawą opcją są pojemniki śniadaniowe z silikonu, uniwersalne, łatwe do utrzymania w czystości. Można je złożyć po zakończeniu posiłku, przez co zajmują niewiele miejsca. Jeszcze inną opcją jest lunchbox z wkładem chłodzącym, przedłużający świeżość produktów. Ma to szczególne znaczenie latem, gdy łatwo jest o zepsucie się jedzenia lub zmianę konsystencji niektórych produktów. Pojemniki na śniadanie mogą być wykonane ze szkła, hartowanego, przez co są bardzo wytrzymałe, naturalne i całkowicie bezpieczne. Można je myć w zmywarce czy używać w mikrofalówce. Lunchboxy ze szkła są łatwe do utrzymania w czystości, nie wchodzą w żadne reakcje z pożywieniem. Warto wybrać modele z silikonowym ochraniaczem, co będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie i zapewni większy komfort użytkowania. Jeśli nie chce się dawać dziecku śniadaniówki z tworzywa sztucznego, to można wybrać pojemnik ze stali nierdzewnej. Jeżeli chodzi o napoje, to najlepszym wyborem jest bidon. Powinien być lekki, łatwy w otwieraniu, szczelny, o pojemności dopasowanej do potrzeb dziecka.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze pojemnika na drugie śniadanie do szkoły?

Wybierając śniadaniówkę/lunchbox dla dziecka, należy mieć na uwadze rozmiar i kształt pojemnika. Najlepiej sprawdza się model kompaktowy i płaski. Znaczenie ma także jego waga, powinien być jak najlżejszy. Istotna jest jakość materiałów, atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Kolejną kwestią jest łatwe otwieranie i zamykanie, aby dziecko nie miało problemu z użytkowaniem. System na klips pozwala na szybkie zamknięcie jedną ręką. Niezbędne są przegródki w pojemniku, mile widziane będą też sztućce w zestawie. Pojemnik na śniadanie musi być wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, wolny od BPA i ftalanów, sztywny, łatwy do utrzymania w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *