Rodzaje kredek dla dzieci

Rodzaje kredek dla dzieci

Rynek wyrobów piśmienniczych oferuje obecnie ogromny wybór wszelkiego rodzaju materiałów. Jeżeli chodzi o zaopatrzenie dzieci w kredki, to w bogatej i zróżnicowanej ofercie znaleźć można różne rodzaje kredek

Jakie są rodzaje kredek?

Najczęściej używane są kredki ołówkowe. Są one zwykle wykonane z drewna, otoczone lakierowaną powłoką, wewnątrz znajduje się barwiony grafit. Nadają się idealnie do rysowania i kolorowania i dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach.

Kredki świecowe, czyli inaczej woskowe, są produkowane z barwionego wosku lub parafiny, otoczone papierową owijką. Są miękkie, o tłustej konsystencji i zużywają się w całości. Lubią je młodsze dzieci, gdyż bardzo łatwo się nimi rysuje.

Kredki plastikowe nie posiadają obudowy. Podobne są z wyglądu do kredek świecowych, ale nie brudzą rąk i nie mają papierowej owijki. Są poza tym twardsze i w czasie rysowania przejawiają cechy kredek ołówkowych.

Kredki pastelowe mogą być wytwarzane są z kredy, gipsu lub glinki, nazywane są wówczas pastelami suchym, lub z wosku i glinki – są to pastele olejne. Pastele suche przypominają konsystencją kredę i łatwo się je rozciera. Pastele olejne podobne są do kredy woskowej, gładko się nakładają i rozcierają. Istnieją również kredki akwarelowe, grafitowe i kredki z glinki kaolinowej. 

Kredki mogą występować w grubości standardowej lub Jumbo, a także mieć przekrój trójkątny okrągły, sześciokątny lub kwadratowy, a nawet w kształcie kwiatków, stożkowym, czy kulistym. Producenci prześcigają się w pomysłach: są kredki dla ściśle określonych grup wiekowych, niebrudzące, bezzapachowe, dla prawo- lub leworęcznych użytkowników. Mogą mieć różny stopień twardości. W zestawach szkolnych znajdziemy zwykle kredki średnie lub twarde. Te twarde dobrze się sprawdzą przy rysowaniu szczegółów, a miękkie są lepsze do kolorowania i cieniowania. 

Przeczytaj również o rodzajach ołówków.

Jak wybrać kredki dla dzieci 

Przy wyborze kredek dla dzieci dobrze jest kierować się wiekiem i indywidualnymi upodobaniami dziecka. Są rodzaje kredek stworzone specjalnie z myślą o roczniakach i dwulatkach – odpowiednio krótsze, grubsze, często kwadratowe, okrągłe lub w innym kształcie. Kredki dla dzieci poniżej 3 roku życia podzielone są na kategorie 12+, 18+ i 2+. Są one nietoksyczne i muszą dać się łatwo usunąć z ubrań, mebli i wszystkiego, na czym młodzi artyści postanowią je wypróbować. 

Kredki dla dzieci w wieku 2+ powinny być grube, najlepiej trójkątne, aby dziecko mogło wyrobić nawyk prawidłowego chwytu, a także miękkie i o nasyconych kolorach. Siedmio- czy ośmiolatki lubią wyraziste kolory i wyraźny ślad rysunku. Dla nich odpowiednie będą kredki miękkie, których nie trzeba mocno przyciskać i nie łamią się przez to tak często. Starsze dzieci wiedzą już same, jakie rodzaje kredek im odpowiadają i mogą wybrać, czy wolą pastele, czy zdecydowane kolory, kredki miękkie, czy twarde. Jeżeli chodzi o uczniów, to listę niezbędnych artykułów dzieci otrzymują w szkole. 

Ale nie tylko w szkole i przedszkolu dzieci używają kredek. Równie ważny jest wybór tych do domu. Niezależnie od wieku i upodobań, kredki są niezbędnym towarzyszem dzieci już od najmłodszych lat.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *