Czy dzieci mogą nosić soczewki? Jakie są przeciwwskazania?

Czy dzieci mogą nosić soczewki? Jakie są przeciwwskazania?

Aby dowiedzieć się, czy dzieci mogą nosić soczewki, warto poznać kilka istotnych faktów na temat soczewek. 

Soczewki kontaktowe, popularnie zwane szkłami kontaktowymi, służą głównie do korygowania wad wzroku, ale spełniają też funkcje kosmetyczne np. zmieniają kolor oczu. Wykonane są najczęściej z materiału silikonowo-hydrożelowego. Umieszcza się je bezpośrednio na rogówce oka. 

Rodzaje soczewek 

Soczewki możemy podzielić na dwa rodzaje: twarde i miękkie. 

Soczewki twarde stosujemy w przypadku konkretnych dolegliwości lub skomplikowanych wad wzroku. Przepuszczają dużo tlenu. Są również bardzo trwałe, można je nosić aż do dwóch lat. Są droższe niż soczewki miękkie i zawsze powinny być dopasowane indywidualnie. 

Soczewki miękkie z kolei są tańsze, łatwo je kupić nawet przez internet. Są bardziej elastyczne i dlatego nie muszą być dobierane indywidualnie. Są niestety mniej trwałe i dlatego można je nosić tylko do miesiąca (choć zdarzają się trzymiesięczne soczewki). W przypadku obu rodzajów istotna jest właściwa pielęgnacja. Oba typy soczewek trzeba na noc zdejmować, płukać i trzymać w specjalnym płynie. 

Przeciwwskazania do noszenia soczewek 

Należy pamiętać, iż soczewki nie są dla każdego. Różnego rodzaju choroby, alergie, zespół suchego oka czy zaburzenia hormonalne mogą stanowić przeciwwskazanie do noszenia soczewek. Przy zespole suchego oka lub niewystarczającej ilości łez noszenie soczewek będzie powodować dyskomfort i obniżać jakość widzenia. 

Zapalenie spojówek jest rownież dużym przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych. Jeśli przebywamy dużo w zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeniach także powinniśmy z nich zrezygnować. Słaba odporność, cukrzyca i przeziębienie to kolejne przeciwwskazania. 

Niezależnie od tego czy soczewka kontaktowa będzie spełniać funkcje korygującą czy też kosmetyczną przed ich zakupem powinniśmy się udać do specjalisty w celu zbadania wzroku i doboru odpowiednich soczewek. Specjalista dobierze odpowiednią soczewkę nie tylko pod kątem wady wzroku, ale również komfortu. 

Czy dzieci mogą nosić soczewki? 

Do niedawna panowała ogólna opinia, iż dzieci nie powinny nosić soczewek kontaktowych. Europejska Rada Optometrii i Optyki jednak ostatecznie potwierdziła, że noszenie soczewek przez dzieci może przynieść więcej korzyści niż tradycyjne okulary. Soczewka ma dużo zalet – jest wygodna, praktycznie niewidoczna i nie ma ryzyka uszkodzenia lub złamania, jak to jest w pryzpadku okularów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób bardzo aktywnych lub uprawiających sport. Także noszenie soczewek może przyczynić sie do lepszej samooceny u dzieci. 

czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe

Jeśli chcemy sprawić naszym pociechom soczewki musimy pamiętać o odpowiedniej higienie użytkowania. Niewłaściwa pielęgnacja lub użytkowanie soczewek może prowadzić do powikłań (aż do 5% użytkowników w skali rocznej). Jeśli obawiamy się, iż nasze dzieci będą miały problem z właściwą higieną oraz prawidłowym zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, możemy je zaopatrzyć w soczewki jednodniowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. 

Jednak tutaj również ostateczną decyzje powinniśmy podjąć w uzgodnieniu ze specjalistą, który może stwierdzić czy dzieci mogą nosić soczewki, czy nie ma żadnych przeciwwskazań oraz dobierze najlepszy typ szkieł kontaktowych.

Przeczytaj również artykuł o piórach dla dzieci leworęcznych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *