Nauka przez zabawę – Przepis na sukces

Nauka przez zabawę – Przepis na sukces

Człowiek uczy się przez całe życie. Już od pierwszych dni dziecko przyswaja ogromną ilość informacji. Rodzice mają bardzo duży wpływ na to, jakie będzie podejście dziecka do nauki. Dlatego już od najmłodszych lat warto warto wiedzieć jak wygląda nauka przez zabawę, by dzięki pozornie prostym codziennym czynnościom młody człowiek mógł poznawać świat. Przekona się w ten sposób, że zdobywanie wiedzy jest bardzo ważne oraz ciekawe.

Dedykowane zabawki i akcesoria wspomagające naukę

Aby nauka przez zabawę była efektywna, przede wszystkim potrzebne jest zaangażowanie opiekunów. Istnieją specjalistyczne gry edukacyjne, książeczki interaktywne czy zabawki wspomagające silnie rozwój i możliwości nauki. Nawet zwykłe klocki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka, naukę cierpliwości, godzenia się z porażkami. Niemniej, wszystkie te akcesoria bez aktywnego udziału rodzica szybko mogą się znudzić, ponieważ stwarzają ciekawe, ale jednak ograniczone możliwości. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy to opiekun pokieruje działaniami dziecka, najlepiej w zabawie kreatywnej, której ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Nauka przez zabawę – Co jest potrzebne?

Przede wszystkim głowa pełna pomysłów, które najlepiej dostosować do wieku, możliwości i zainteresowań malucha. Czasami wystarczy kilka kolorowych kartek papieru, klej i nożyczki, by stworzyć różnobarwne zwierzęta czy pojazdy, które mogą ułożyć się w ogród zoologiczny czy dworzec autobusowy. Z jednej strony jest to świetna rozrywka, a jednocześnie nauka przez zabawę, bo dziecko utrwala nazwy zwierząt, poznaje świat czy zasady funkcjonowania transportu publicznego.

A może maluch zafascynowany jest kolorami – warto z użyciem plasteliny czy zwykłych farb plakatowych pokazać, jak stworzyć z dwóch różnych kolorów trzeci, a potem mieszając jeszcze inne barwy, razem poeksperymentować, patrząc jak farba zanurzona w wodzie rozpływa się i wiruje. W ten sposób dziecko nie dość, że utrwali sobie nazwy barw, to jeszcze pozna podstawy fizyki, choć może nie zdawać sobie nawet sprawy, co to jest. Starsze dzieci na pewno zainteresuje budowa modelu samolotu z tektury, kleju i spinaczy, a wykonanie go tak, by chciał latać, może być nie lada wyzwaniem dla „małych inżynierów”. Ilość pomysłów jest niezliczona, a jeżeli nam ich zabraknie – wystarczy sięgnąć do internetu, gdzie nauka przez zabawę jest bardzo szeroko opisana.

Kiedy rodzic dobrze zna swojego potomka, potrafi odpowiednio go nakierować, by każda zabawa wnosiła coś nowego i fascynującego do jego wiedzy o świecie. Dziecko samo będzie chciało działać, tworzyć i poznawać, jeżeli wcześniej odpowiednio je zainteresujemy, pokażemy możliwości, a dodatkowo zachęcimy również przez przekazanie odpowiednich materiałów, na przykład kredek z motywem z ulubionej bajki czy farb do malowania palcami.1 thought on “Nauka przez zabawę – Przepis na sukces”

  • wiele osób nie docenia tego, jak ważna jest zabawa w rozwoju dziecka, niektórzy wręcz strofują dzieci gdy te się bawią, nie ma chyba nic gorszego dla młodego człowieka. Z dzieckiem trzeba czasami się bawić, dać jakiś pomysł i zachęcić do rozwijania swojej kreatywności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *