Co można mieć na maturze?

Co można mieć na maturze?

Już 6 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. Przystępując do nich, absolwenci szkół średnich powinni mieć wiedzę nie tylko z zakresu zdawanych przedmiotów, ale również na temat zasad obowiązujących podczas egzaminów. Jedną z nich jest przepis o tym, czego nie wolno, a co można mieć na maturze.

Sprawdź, co można mieć na maturze

Lista przedmiotów, które można posiadać na egzaminie dojrzałości, jest ściśle określona przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i zależy od konkretnego przedmiotu. W przypadku zdawania egzaminu pisemnego z języka polskiego, maturzysta może wnieść na salę słownik poprawnej polszczyzny oraz słownik ortograficzny, na egzaminie z biologii – linijkę, a historii – lupę.

Osoba zdająca chemię ma możliwość zabrania ze sobą kart wybranych tablic chemicznych, prostego kalkulatora (czyli takiego, który pozwala jedynie na wykonywanie prostych obliczeń dzielenia, mnożenia, odejmowania i dodawania oraz wyciągania pierwiastków kwadratowych i procentów) i linijki, ten, kto zdaje matematykę –wspomnianego kalkulatora, linijki, cyrkla oraz zestawu wybranych wzorów matematycznych, a informatykę – również kalkulatora prostego.

co można mieć na maturze - kalkulator prosty

Zdający fizykę może wziąć karty wybranych wzorów i stałych fizycznych, linijkę i prosty kalkulator, natomiast zdający geografię uczeń może posiadać z sobą lupę, kalkulator prosty i linijkę. Na egzaminie z języka kaszubskiego maturzysta ma prawo mieć słownik poprawnej polszczyzny, słownik ortograficzny, a także słownik języka kaszubskiego (w sali powinien być przynajmniej jeden taki słownik na grupę 25 maturzystów), z kolei na teście z historii muzyki – odtwarzacz płyt CD wraz ze słuchawkami i zapasowym kompletem baterii.

Poza tym uczeń powinien posiadać przybory do pisania, które również są ściśle określone odpowiednim regulaminem. Obowiązkowo musi mieć jedynie pióro lub długopis, najlepiej w kolorze czarnym. Poza tym konieczne jest posiadanie dowodu osobistego, który należy okazać przed wejściem na salę egzaminacyjną. Co istotne, wspomniane wyżej takie przybory, jak linijka na teście z geografii czy linijka i cyrkiel na matematyce, również są obowiązkowe u każdego zdającego owe przedmioty.

Czego nie można wnieść na egzamin?

Na żaden egzamin – zarówno ustny, jak i pisemny, nie można wnieść maskotek na szczęście lub innych pamiątek i gadżetów. Nie wolno posiadać żadnych napojów i jedzenia, nawet drobnych przekąsek. Wszystkie smartfony, smartwatche, laptopy, tablety i inne urządzenia elektroniczne zdający mają obowiązek zostawić w torbie lub plecaku. Niedostosowanie się do owych wytycznych (i zostawienie np. telefonu, który rozdzwoni się w środku egzaminu), może skutkować wyproszeniem maturzysty z sali, bez możliwości dokończenia pisania pracy.

Solidna wiedza, spokój i opanowanie oraz postępowanie według ustalonych reguł i zasad określających, co można mieć na maturze, z pewnością pozwoli na bezproblemowe dotrwanie do końca oraz pomyślne zdanie egzaminów maturalnych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *