Jakie powinny być nożyczki dla dzieci?

Jakie powinny być nożyczki dla dzieci?

Nożyczki są narzędziem dostępnym w każdym domu i używanym na co dzień bez większego zastanowienia. Jakie jednak powinny być nożyczki dla dzieci? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? 

Dlaczego warto uczyć dziecko posługiwania się nożyczkami?

Wycinanie jest dla dziecka znakomitym treningiem koordynacji wzrokowo-ruchowej (tzw. ręka-oko), rozwija jego umiejętność chwytania i zdolności manualne. Buduje także poczucie własnej wartości, ponieważ dziecko od razu widzi efekt swojej pracy. Tworzenie prac plastycznych z wyciętych przez dziecko elementów zwiększy jego kreatywność i będzie powodem do dumy dla małego artysty. 

Naukę wycinania można rozpocząć już u dwulatka. Zacznij od prezentacji tego, w jaki sposób działają nożyczki, a następnie delikatnie pomagaj dziecku w prowadzeniu ich po linii narysowanej na kartce papieru lub kawałku brystolu. To dobry moment, by zwrócić uwagę na zachowanie pociechy – obserwuj, którą ręką chwyta za przyrząd, czy radzi sobie z jego utrzymaniem w dłoni, czy „pomaga sobie” przez na przykład wystawianie języka. Postaraj się także nauczyć ją podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z nożyczek. 

nożyczki dla dzieci

Jakie nożyczki dla dzieci wybrać?

Na początku życia dziecka mamy tendencję do chowania przed nim ostrych przedmiotów, które mogłyby mu zagrażać – i słusznie. Podczas wybierania nożyczek nie kierujmy się jednak tymi obawami. Nożyczki dla dzieci muszą być wystarczająco ostre, by bez problemu ciąć papier, brystol czy cienką tekturę. Nie inwestuj w zabawkowe nożyczki z plastiku, które będą trudne w użyciu i mogą zniechęcić dziecko do ćwiczeń. 

Wielu producentów umieszcza na opakowaniach informacje o tym, dla dzieci w jakim wieku nadawać będą się dane nożyczki. Kieruj się tymi wskazówkami i szukaj nożyczek o odpowiedniej dla komfortowego trzymania wielkości, najlepiej z dwiema niesymetrycznymi dziurkami – na kciuk i resztę palców, o zaokrąglonej końcówce. Nie musisz inwestować w nożyczki w fikuśne wzory – zadbaj o to, by ćwiczenie wycinania było zabawą, przy której pstrokate nożyczki nie rozproszą dziecka. Nie daj się także skusić nożyczkom wycinającym wzorki, na takie przyjdzie jeszcze czas!

Przeczytaj również pomysły na zabawę z plasteliną.1 thought on “Jakie powinny być nożyczki dla dzieci?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *