PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jak rozpocząć naukę pisania literek?

dziewczynka rysuje kredką

Nauka pisania to nie tylko długotrwałe kreślenie liter w zeszycie. Pisanie jest bardzo ważne i warto się tego uczyć równolegle z nauką czytania. Niezwykle przydatne są też szlaczki dla dzieci, które pomagają ćwiczyć zręczność.

Wyposażenie potrzebne do nauki pisania

Kolorowe kredki powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ dzieci uwielbiają rysować. Należy jednak mieć na uwadze, że jest duża różnica między nauką czytania i pisania. Nawet bardzo małe pociechy mogą się nauczyć czytania, ponieważ nie jest to trudne. Po odpowiednim treningu nawet czterolatki umieją rozpoznawać wyrazy. Nauka pisania jest zdecydowanie cięższa i trzeba włożyć w to więcej zaangażowania. Systematyczna praca i poświęcona uwaga rodziców dają jednak efekty. Akcesoria, które będą potrzebne przy nauce pisania to: gumka do mazania, ołówki, kredki, długopisy, flamastry. Ważne, żeby dziecko było zainteresowane i się nie nudziło. U małych dzieci sprawność rąk nie jest jeszcze odpowiednio wykształcona. Na samym początku można uczyć malucha poprzez zabawę i różne ćwiczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele dzieci, które idą do szkoły, jeszcze nie posiadają tych umiejętności. Jest to głównie wina rodziców, którzy nie poświęcili im wystarczającej uwagi. Zadaniem opiekunów jest obserwacja małoletnich i stymulowanie rozwoju dziecka.

Sprawność manualna dziecka

dziecko rysuje szlaczkiNiska sprawność ruchowa jest z reguły pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Maluchy lubią zabawy ruchowe, nawet jeżeli wyglądają wtedy niezgrabnie. Jednak nie wszystkie dzieci przepadają za huśtaniem na huśtawce i trampoliną. Czasami pomocna może się okazać konsultacja z terapeutą integracji sensorycznej, który będzie mógł sprawdzić, czy dziecko wymaga dodatkowej terapii. Umiejętność ubierania się i rozbierania to czynniki, które mają duży wpływ na sprawność manualną. Niektóre dzieci się garbią i mają nieprawidłową postawę, dlatego ćwiczenia są szczególnie ważne. Oprócz tego przydatne mogą być wizyty u rehabilitanta oraz ortopedy. Garbienie się lub nieprawidłowa postawa mogą świadczyć o obniżonym mięśniowym napięciu. Przed rozpoczęciem nauki pisania warto udzielić dziecku wsparcia i wprowadzić parę prostych ćwiczeń. Jeżeli zbyt wcześnie podamy dziecku narzędzie pisarskie, to może się okazać, że nauczy się złych nawyków, które potem będzie powtarzać. Dlatego nie można absolutnie pomijać usprawniania ręki. Plac zabaw jest miejscem, w którym należy rozpocząć naukę pisania. Należy jednak pamiętać, że ćwiczenia powinny dotyczyć całego ciała, a nie samej ręki.

Ćwiczenia ruchowe wprowadzające

mama i dziecko rysująZasada jest taka, że im wcześniej, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest jazda na rowerku czterokołowym lub hulajnodze. W ten sposób można kształtować czucie własnego ciała i orientację w przestrzeni. Jest to niezbędne, żeby opanować sztukę pisania. Jeżeli chodzi o dzieci pięcioletnie i starsze, to zabawy ruchowe powinny być nieco bardziej skomplikowane. W zależności od pory roku mogą to być narty, łyżwy lub nawet rower. Na rozwój dziecka i myślenie ma duży wpływ świeże powietrze. Dlatego warto regularnie odwiedzać place zabaw i piaskownice. Wszystkie ćwiczenia, w których trzeba zaangażować takie części ciała jak ręce i nogi, doskonale się sprawdzą przy nauce pisania. Zanim rozpocznie się stawianie liter, trzeba wyćwiczyć palce oraz dłoń. Później można przejść do aktywności, które stymulują precyzyjne ruchy ręki. Przydatna może być plastelina i modelowanie figurek. Wszystkie zabawy są przyjemne oraz proste, a jednym z lepszych ćwiczeń jest przewlekanie sznurówki przez dziurki w kartce. Przy nauce pisania bardzo ważna jest także pozycja dziecka. Potrzebne jest biurko i wygodny fotel, ponieważ złe ustawienie ciała może przyczynić się problemów z postawą. Należy także pamiętać, że biurko powinno być dobrze oświetlone, dlatego przyda się wydajna lampka. Ewentualnie można postawić biurko przy oknie i wtedy korzystać z naturalnego światła, które jest zdecydowanie zdrowsze dla oczu.

Praca przy biurku

W przypadku dzieci praworęcznych światło winno padać z lewej strony. Dziecko powinno siedzieć wyprostowane, a odcinek lędźwiowy musi przylegać do krzesła. Fotel z regulowaną podpórką na stopy przyda się jeżeli biurko jest zbyt wysokie. Najlepiej sprawdzą się krzesła bez kółek i takie, które się nie obracają. Niestety kółka mogą rozpraszać dziecko, przez co ciężej będzie zachować stabilną pozycję. Niezwykle ważnym etapem jest praca przy biurku, która polega na rysowaniu, obrysowywaniu oraz kreśleniu szlaczków. Kluczowy jest oczywiście prawidłowy chwyt. Najpierw można zacząć od kolorowania, a później przejść do rysowania. W wieku czterech lat warto rozpocząć ćwiczenia grafomotoryczne, czyli łączenie kropek, malowanie drobnych elementów oraz rysowanie po śladzie. Później można przejść do wykonywania szlaczków. Na samym początku szlaczki są duże, ale stopniowo trzeba zwiększać poziom trudności, żeby na końcu mieściły się w zaledwie trzech liniach zeszytu. Po pewnym czasie powinny zacząć przypominać litery. Jest to idealne ćwiczenie wprowadzające do nauki pisania. Można też skorzystać z gotowych zestawów do rysowania szlaczków, które są dostępne w księgarniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *