PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Drzemka w żłobku lub w przedszkolu. Jaki kocyk dla dziecka wybrać?

W pamięci wielu rodziców funkcjonuje niemiłe wspomnienie z dzieciństwa dotyczące drzemek w żłobku. Koszmarem zdawało się przymuszanie do spania, gdy nie miało się na to najmniejszej ochoty. Współcześnie w żłóbkach i przedszkolach dba się o maksymalny komfort dziecka, a w większości placówek czas poobiedniej drzemki to po prostu pora relaksu, odpowiednia do tego, by zebrać siły przed kolejną zabawą. Maluszek nie musi wtedy zasnąć, może po prostu leżeć i słuchać kojącej muzyki lub czytanej przez opiekunki bajki czy nagrania audiobooka. Drzemki są nadal stałym elementem dnia w żłobku. Ciekawostką jest, że to rodzice muszą zaopatrzyć swoje pociechy we wszystkie niezbędne akcesoria do leżakowania. 

Błoga drzemka w żłobku — jak przygotować maluszka?\

kocyk dla dziecka

Większość żłobków posiada długą listę akcesoriów, w które rodzice muszą wyposażyć dziecko, zanim przestąpi progi placówki. Wyprawka do żłobka składa się zazwyczaj z takich pozycji jak chusteczki nawilżane, kapcie, piżamka, szczoteczka do zębów, pieluszki i, oczywiście, kocyki i pościele do leżakowania. Zanim jednak rodzice zakupią te wszystkie produkty, warto dowiedzieć się, czy dany żłobek nie ma co do nich konkretnych wymagań, dotyczących wymiarów czy rodzaju. By wybrać najlepsze produkty do leżakowania, na początku dobrze jest zorientować się, jak dokładnie przebiegają drzemki. Najczęściej na salach opiekunki rozstawiają łóżeczka, przyciemniają światła i puszczają  kojącą melodię kołysanki w tle. Często zamiast łóżeczek z materacami, w żłobkach korzysta się ze specjalnych leżaków wykonanych z siatki, a to dlatego, że ich struktura jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu higieny, a do tego jest odpowiednio wygodna dla plecków. Jedyne, co potrzeba do wyposażenia takiego stanowiska do spania to kocyk dziecięcy i poduszka. Żeby umilić maluszkowi ten czas, warto podarować mu jego ulubiony kocyk, jeśli akurat taki ma — wtedy na pewno będzie mu się łatwiej zasypiało, szczególnie jeśli będzie nasycony zapachem domu czy rodzica. Poduszka dla tak małych dzieci nie jest koniecznością, a jeśli już chcemy zapewnić im lepszy komfort, należy wybierać jedynie małe i płaskie poduszeczki. Według fizjoterapeutów i pediatrów najkorzystniejsze dla zdrowia dziecka jest leżenie na płasko i na pleckach, dlatego też pod główkę nie warto wybierać dużych poduszek. Każdy rodzic dostaje od żłobka konkretne wytyczne dotyczące wyprawki do spania. To, czy ma to być komplet pościeli z wypełnieniem, czy same poszewki lub tylko kocyk, zależy już od placówki. Nie wszędzie korzysta się z leżaczków, często w żłobkach używa się małych materacy. W takim przypadku, w celu zachowania najlepszej higieny, niezbędne będzie prześcieradło. Każde z dzieci musi posiadać własne, które będzie często prane, ze względu na powstrzymanie zakażeń wywoływanych przez wirusy i bakterie.

Otul maluszka ciepłem i wygodą — kocyk z najlepszym materiałem

Wybór kocyków do spania jest ogromny i wielu rodziców może przyprawić o zawrót głowy. Jaki jest najlepszy, by maluszkowi spało się dobrze w żłobku? Przede wszystkim, priorytetem powinien być skład. Materiał musi być jak najbardziej naturalny, by nie odparzał wrażliwej skóry dziecka, nie powodował nadmiernej potliwości, a przede wszystkim, nie uczulał. Bawełna, bambus, wełna z odpowiednimi certyfikatami to jakość godna skóry malca. Popularnym ostatnio produktem jest kocyk dla dziecka minky. Jest to bardzo przyjemny w dotyku i miękki materiał wykonany z pluszu, z charakterystycznymi wypustkami najczęściej w kształcie kropek czy serduszek. Najbardziej popularne produkty minky z jednej strony wykonane są z tkaniny z wytłoczeniami, a z drugiej obszyte są np. grubym polarem, co zapewnia doskonałą izolację termiczną. Kolejnym hitem ostatnich lat jest kocyk z bawełny velvet. Jest to bardzo gładka tkanina, przypominająca aksamit, o kwadratowym splocie. W zależności od potrzeb, produkty do spania z materiału velvet mogą posiadać wypełnienia o różnej gramaturze — te grubsze przydadzą się szczególnie jesienią i zimą. Najczęściej w kocykach tego typu korzysta z wypełniania z włókniny sylikonowej, zwanej owatą. Jest ona hipoalergiczna i można ją bez problemu prać, ale w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza. Gdy przychodzi wiosna i lato, dla okrycia maluszka można wybrać lżejsze tkaniny, takie jak kocyk wafelkowy. Zaskarbił on serca rodzica, a swoją nazwę zawdzięcza waflowemu, luźnemu splotowi. Co w przypadku, gdy dziecko ma skłonność do alergii lub posiada skórę atopową? Kocyki bambusowe to gwarancja zdrowego snu. Doskonale chłodzą w czasie upalnych dni i sprawiają, że skóra pociechy jest wolna od potu. Nie mniej znaczący, niż wybór tkaniny, jest także jej rozmiar. Zalecanym wymiarem kocyka do żłobka jest 100 × 135 cm — okryją one  maluszka w całości, gwarantując błogi komfort. Niekiedy bywa tak, że to rodzic musi dbać o utrzymanie odpowiedniej higieny kocyka, dlatego też ważne jest, by materiał można było wielokrotnie prać, bez ryzyka wyblaknięcia. Większość kocyków prać można w pralce z programem do tkanin delikatnych. Dla przykładu kocyk minky korzystnie jest prać w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni, ponieważ w ten sposób można uniknąć częstego problemu — kurczenia się materiału pod wpływem gorąca.

Pora drzemki to nie pora na nudę

kocyk dla dziecka

Drzemka w żłobku nie musi być nudna. Na samych kocykach do żłobka pomysły się nie kończą. Można je dobrać w zestawie z płaską poduszką, albo zamówić w sklepach online produkt personalizowany — dzięki naszywce z imieniem pociecha odróżni swoje okrycie od własności innych dzieci. Wielu producentów oferuje gratis specjalny worek, do którego maluszek może zapakować swoje okrycie do snu i inne ważne akcesoria, takie jak na przykład kapcie.  Kocyki w kształcie ogona syreny czy śpiworki wyglądem przypominające krokodyla lub rekina — taki produkt z pewnością uprzyjemni pociesze drzemkę. Wesołe aplikacje są obecnie bardzo popularne, warto w ten sposób uatrakcyjnić maluszkowi spanie — na przykład w kształcie doszytych króliczych uszu czy głową lwa — można nimi się okryć i wtedy przypominają wesoły kostium. Dla małych fanów konkretnej bajki można dobrać kocyki z motywem przedstawiającym ulubionego bohatera kreskówki. A może kocyk z motywem pieska czy kotka? Wybór w sklepach jest ogromny, dlatego nie trzeba się ograniczać do zwykłego kocyka. Jeśli dziecko akurat nie będzie w porze drzemki miało ochoty na sen, może zawsze pobawić się wesołym kocykiem i, na przykład, wcielić w role. Wesołe motywy graficzne również mogą rozbudzać ich wyobraźnię, gdy zamiast spania będą chciały pobłądzić wzrokiem za zabawną grafiką.

Kocyk do żłobka ma przede wszystkim dawać dzieciom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Maluchy uwielbiają się przytulać, czuć bliskość i ciepło, dlatego tym samym kocyki mogą dawać niewielką namiastkę obecności rodzica. Miękki dotyk i ciasne okrycie z pewnością będą w stanie stymulować ich doznania sensoryczne. Warto przemyśleć wybór kocyka, i korzystać z najlepszych tkanin, z atestami jakości lub sięgnąć po wesołe produkty, które zamienią nudny czas spania i odpoczywania w zabawny relaks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *