PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Pokaż dziecku, że nauka wcale nie jest nudna

trzy dziewczynki korzystają z mikroskopu dla dzieci

Edukacja dla wielu dzieci jest po prostu nieinteresująca. Kojarzy im się z koniecznością chodzenia do szkoły, odrabiania często nudnych zadań domowych i niezapowiedzianymi sprawdzianami. Takie placówki przeważnie nie potrafią lub nie mają odpowiednich narzędzi do tego, aby pokazać najmłodszym, że nauka może być ciekawa. To szeroko pojęte słowo, które wbrew pozorom otacza wszystkich każdego dnia. Są to między innymi telefony, laptopy czy nawet roboty sprzątające, czyli produkty, do których w obecnych czasach jest się przyzwyczajonym.

Aby uniknąć znużenia i zachęcić do pozyskiwania wiedzy warto zrobić to za pomocą zabawy. Należy jednak zachować odpowiedni balans, aby nie wybić pociechy z rytmu nauki, a jednocześnie przedstawić jej to w ciekawej formie. To metoda, która przełamie rutynę i wyrwie pociechę znad książki. W teorii nudne informacje przerodzą się w coś, co ją zafascynuje i zachęci do dalszego zdobywania wiedzy w tym zakresie, nawet samodzielnie. Eksperymenty to jednak niejedyny sposób na to, można także zaangażować pociechę w gry logiczne. Poprawiają pamięć i mogą zainteresować danym tematem np. przyrodą czy nawet matematyką.

Doświadczenia naukowe, jako praktyczna forma nauki

dwie dziewczynki robią eksperymenty dla dzieciDoświadczenia to coś, na co wiele brzdąców czeka, idąc na pierwszą lekcję chemii lub fizyki. Niestety rzeczywistość często jest inna, a takie eksperymenty w szkole są rzadkością. Szkoda, bo to doskonały sposób na zainteresowanie najmłodszych danym tematem. Istnieje jednak szansa, aby eksperymenty dla dzieci przeprowadzać samodzielnie we własnym domu. Przykładem prostego i popularnego jest m.in. wymieszanie mączki ziemniaczanej z wodą, powstaje wtedy substancja o wyjątkowych właściwościach fizycznych.

Można spróbować wykonać również te bardziej profesjonalne. Większość z nich wymaga wyposażenia się w niezbędne akcesoria, jednak przeważnie nie jest to duży wydatek. Istnieje możliwość zakupienia zestawu do robienia eksperymentów, w którym znajdują się już odpowiednie składniki oraz instrukcja do ich przeprowadzenia. Doświadczenia dla dzieci to metoda na to, aby pokazać im, jak funkcjonują niektóre rzeczy, a także, aby się przekonały, że nauka wcale nie musi być czymś nudnym. Warto zainteresować nimi pociechę jeszcze przed pójściem do podstawówki. Edukacja na każdym etapie życia jest ważna, a pokazanie jej w ciekawy sposób może zbudować dobrą podstawę pod dalszą naukę w szkole.

Akcesoria wspierające naukę przez zabawę

chłopiec w czarnej koszuli robi doświadczenie dla dzieciEksperymenty to nie jedyny sposób na to, aby zachęcić pociechy do nauki. Mogą się w tym sprawdzić także różnorodne gry logiczne lub matematyczne. Większość rozrywek tego typu odpowiada brzdącom w wieku od 7 lat, jednak na rynku dostępne są również wersje dla maluchów w wieku 3 lat. Znaleźć je można w sklepach internetowych i stacjonarnych. Decydując się na którąś, warto sprawdzić oznaczenie, dla jakich dzieci jest ona przeznaczona. Czterolatek mógłby sobie nie poradzić z grą, która została oznaczona przez producenta jako 7+. Należy też wziąć pod uwagę preferencje najmłodszych. Jeśli grafika opakowania im się spodoba, będzie to dodatkowa zachęta do późniejszej rozgrywki w domu.

Podczas gry warto zadbać o obecność rodziców, ponieważ jeśli brzdąc czegoś nie zrozumie, a nie będzie miał mu kto tego wytłumaczyć. Powstanie wtedy duże prawdopodobieństwo, że po prostu szybko się do niej zniechęci, znudzi. Kolejnym ciekawym artykułem, który przedstawi naukę jako coś interesującego, jest mikroskop dla dzieci. Ten będzie o wiele tańszy niż profesjonalny zestaw, jednak będzie cieszył swoimi właściwościami na odpowiednim poziomie. Istnieje możliwość zakupu go w tradycyjnej formie lub o nowoczesnym kształcie. Poręczna budowa pozwoli na łatwiejsze chwytanie. Ponadto sprzęt pozostaje lekki, więc można zabrać go ze sobą na spacery. Posiada wbudowane oświetlenie, co poprawia jakość widzianego obrazu przez soczewkę.

Technologia, która uczy i bawi

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają grać w różne gry internetowe. Wydawać by się mogło, że nie ma to nic wspólnego z nauką, a jednak! Istnieje wiele platform, które zapewniają edukację przez rozgrywkę elektroniczną. Głównie jest to skuteczny sposób na ćwiczenie matematyki – tabliczki mnożenia, zasad dzielenia czy ułamków, a także języków obcych. Warto zainteresować tym pociechę, ponieważ taka forma przyswajania wiedzy z pewnością wyda się mu ciekawsza, a ponadto szybciej i chętniej zapamięta przekazane informacje. Jak widać, komputer czy laptop nie służą tylko do oglądania bajek.

Z biegiem lat ta metoda stała się popularna, w międzyczasie powstało też wiele tego typu aplikacji tego typu. Drugim ciekawym i nowoczesnym sposobem na zachęcenie najmłodszych do uczenia się są gogle VR ze specjalnym programem. Dzieci przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, w której na przykład, aby wydostać się z labiryntu, muszą rozwiązać jakieś równanie, dopasować angielskie słowa do tekstu i tym podobne. Gry są odpowiednio zaprojektowane tak, aby były zgodne z aktualnym programem nauczania. Ponadto szkoły mają możliwość starania się o dofinansowanie na sprzęt tego typu, aby urozmaicać uczniom lekcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *