PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Dywan w pokoju dziecięcym — jaki wybrać, aby stał się dekoracją i miejscem do zabawy

dywan do pokoju dziecka

Przed rodzicami próbującymi urządzić pokój swojego dziecka, stoi wiele wyzwań. Muszą zorganizować przestrzeń w taki sposób, aby była funkcjonalna, przytulna i bezpieczna. Nie można zapominać również o przygotowaniu miejsca do zabawy oraz przechowywania wszystkich misiów, klocków, lalek, a także innych akcesoriów. Wystrój należy odpowiednio dobrać przede wszystkim do wieku malucha. Jeśli to niemowlę, dobrze, aby pojawiło się łóżeczko, szafa na ubranka, miejsce na przewijak czy fotel, w którym uda się swobodnie nakarmić brzdąca lub poczytać bajki. Przy nieco starszych szkrabach nie powinno braknąć półek na książki, zabawki czy miejsca na namiot. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest szkrab, z pewnością przyda się dywan. Dzięki niemu cała aranżacja nabierze charakteru, a także sprawi, że pomieszczenie będzie przytulniejsze.

Dywan jako miejsce do zabawy

dywan do pokoju dziecka

Tego typu dodatki to nie tylko elementy dekoracyjne. Są także niezwykle praktyczne i przydatne, szczególnie jeśli mowa o pokojach dziecięcych. Wykładzina nie zawsze zda egzamin, ponieważ z pewnością wielokrotnie zdarzy się, że maluchy coś wyleją, pomalują lub ubrudzą czymkolwiek innym. Wówczas konieczne okaże się pranie całości. Najlepszym rozwiązaniem będą np. panele i dopasowany dywan do pokoju dziecięcego. Na rynku dostępne są tego typu produkty w różnych kształtach, wielkościach i kolorach, dzięki czemu z pewnością każdemu uda się dopasować odpowiedni do swoich indywidualnych preferencji lub dziecka. Dywan sprawdzi się zarówno w pokojach niemowlaków, jak i starszych pociech. Nawet kilkumiesięcznego bobasa można na nim położyć, aby mógł sobie wygodnie raczkować oraz bawić się zabawkami. Zastąpi również matę edukacyjną, gdy brzdąc z niej wyrośnie. Wystarczy wówczas porozkładać na nim akcesoria o różnych strukturach i rozmiarach, aby wspierać rozwój motoryczny malucha oraz zapewnić mu atrakcyjne spędzanie czasu.

Odpowiedni dywan to jednocześnie izolacja termiczna i akustyczna

Przy wyborze dodatków do aranżacji pokoju dziecka należy brać pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale także kwestie bezpieczeństwa oraz wygody. W związku z tym dywan dziecięcy powinien m.in. zapewnić odpowiednią izolację termiczną od podłoża, tak, aby siedzące na nim dziecko nie zmarzło. Bawienie się na podłodze może się z tym wiązać, szczególnie jeśli nie ma ogrzewania podłogowego. Warto także wspomnieć, że rozwiązanie, jakimi są dywany lub mniejsze dywaniki to również świetna izolacja akustyczna. Maluchy podczas zabaw potrafią być głośno, to z kolei nie jest mile widziane przez sąsiadów. Tłumienie dźwięków to ogromny atut posiadania tego typu wyposażenia.

Dywan nadaje przytulności pokojom dziecięcym

W urządzaniu każdego pomieszczenia istotne są zarówno kolory, meble, jak i dodatki, ponieważ mają one wpływ na optyczne postrzeganie ich. Odpowiednio dobrany dywan do pokoju dziecka pozwala na wizualne powiększenie pokoju, a także sprawia wrażenie przytulności, co jest szczególnie ważne w królestwach najmłodszych. Umożliwia również wydzielenie stref, np. oddzielenie części sypialnianej od tej do zabawy. Jeśli nie chce się kupować dużego dywanu, warto postawić na niewielkie dywaniki przy łóżku pociechy, tak, aby tuż po przebudzeniu i wstaniu, stopy malca nie miały styczności z chłodną podłogą.

Jaka grubość dywanu jest najlepsza?

dywan do pokoju dziecka

Rodziców z pewnością zastanawia kwestia grubości dywanu, jaka będzie najlepsza do pokoi dziecięcych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, niemniej jednak dobrym wyborem są warianty z krótkim włosiem. Wówczas małe elementy zabawek nie ukryją się w ich strukturze, a nierówna powierzchnia nie przerwie zabawy, co mogłoby prowadzić do frustracji pociech. Oprócz tego cieńsze modele łatwiej utrzymać w czystości, co w przypadku dzieci jest bardzo ważne. Jeżdżenie samochodami, ciągnikami, bawienie się klockami, lalkami czy układanie puzzli nie sprawia problemów w przypadku prostej dekoracji podłogi. Decydując się na zakup, warto sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany i zwrócić uwagę na jego jakość. To w dużej mierze od tego zależeć będzie jego wytrzymałość. Odpowiedni dywan do pokoju dziecięcego powinien być miękki, wygodny oraz miły w dotyku. Te cechy powodują, że maluchy będą czuć się komfortowo podczas spędzania czasu na nim.

Dziecięce dywany z różnymi motywami

Dużym zainteresowaniem cieszą się dywany zarówno jednokolorowe, jak i te z motywami. W zależności od aranżacji pokoju można postawić na stonowane barwy lub wręcz przeciwnie. Od wielu lat najbardziej popularne, szczególnie wśród chłopców są wersje z miastami, drogami czy rakietami kosmicznymi. Oprócz funkcji dekoracyjnych są również miejscem do zabawy, np. jeżdżenie autami po namalowanych ścieżkach lub latać po przestrzeni kosmicznej. Świetnie sprawdzają się także modele z cyferkami, literami czy zwierzętami. Mogą pomóc w nauce podstawowych nazwy czy zapoznaniem się z alfabetem. Najlepiej wybierać kolorowe warianty, aby wspierać rozwój pociech, dzięki masie bodźców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *