PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Czym powinien się wyróżniać plecak szkolny?

czarny plecak dla dzieci do szkoły

Dziecko potrzebuje do szkoły plecaka, w którym będzie nosić ze sobą niezbędne elementy wyposażenia w postaci książek, zeszytów, przyborów, śniadaniówki, bidonu itd. Każdy kolejny przedmiot przyczynia się do wzrostu całkowitego ciężaru plecaka. Stanowi to dodatkowe obciążenie, co wpływa na dyskomfort użytkowania. Źle dobrany plecak sprzyja powstawaniu wad postawy, przeróżnych problemów zdrowotnych. Pora zastanowić się nad tym, czym powinien odznaczać się dobry plecak szkolny i co należy mieć na uwadze przy jego wyborze.

Dlaczego wybór właściwego plecaka jest tak ważny?

dziewczynki z plecakamiMogłoby się wydawać, że zakup plecaka jest czymś banalnie prostym, wystarczy wybrać jakiś ładny model, który pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. W sprzedaży dostępnych jest wiele plecaków, ale nie wszystkie z nich są godne polecenia. Nadrzędną kwestią jest to, aby plecak dla przedszkolaka/starszego dziecka był dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znaczenie mają walory nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. Dobry plecak szkolny będzie wygodny i wytrzymały, uniwersalny, funkcjonalny. Oczywiście musi też podobać się dziecku, ale kwestia bezpieczeństwa zawsze powinna być priorytetowa. Źle dobrany plecak to niestety prosta droga do wielu problemów zdrowotnych. Coraz więcej dzieci boryka się z bólem pleców, wadami postawy i skrzywieniami kręgosłupa.

Niewłaściwe załadowany lub zbyt ciężki plecak stanowi dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, mięśni i stawów. Dziecko przyjmuje nieprawidłową pozycję, odbija się to niekorzystnie na biodrach, karku i nawet płucach. Bardzo ważne jest wobec tego dobranie właściwego rodzaju plecaka, nawet jego budowa ma znaczenie. Wrzucenie wszystkich przedmiotów do jednej komory jest wygodne i szybkie, ale niestety wiąże się to z nierównomiernym rozłożeniem ciężaru, na czym cierpi całe ciało. Nieodpowiedni plecak będzie sprawiać dyskomfort, wywierać ucisk na plecy. Musi być on dobrze wyprofilowany i wyregulowany. Istotne jest też to, aby całkowity ciężar plecaka nie przekraczał 10% wagi użytkownika. Jest wiele kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę przy jego wyborze, aby znaleźć w końcu właściwy model.

Jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać?

dziewczynka z plecakiemW sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo rodzajów plecaków szkolnych, a poszczególne modele różnią się od siebie pod wieloma względami. Tornistry wyróżniają się kanciastością, masywnością i usztywnieniem. Pomimo tego, że świetnie podtrzymują plecy i wymuszają przyjmowanie prawidłowej postawy ciała, to są dosyć ciężkie. Minusem jest też ograniczona pojemność, nie można liczyć na zbyt wiele wolnej przestrzeni do wykorzystania, dlatego tornister nie sprawdzi się w przypadku starszych dzieci. Zaletą tego typu plecaków jest to, że dobrze chronią zawartość przed zniszczeniem. Nie trzeba martwić się o pogniecenie książek ani zeszytów. Pierwszoklasistom nie poleca się tornistrów ze względu na to, że są dla nich po prostu zbyt ciężkie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się plecak o dużo niższej wadze i bardziej ergonomicznej konstrukcji. Nie brakuje modeli z usztywnianym tyłem i dobrze wyprofilowanymi plecami, co przekłada się na komfort użytkowania. Plecaki mające specjalne uwypuklenia pozwalają na utrzymanie właściwej postawy.

Kolejną propozycją są plecaki na kółkach, które przypominają w pewnym stopniu walizki podróżnicze. Jest to świetna opcja dla dzieci, noszących sporo przedmiotów, które mocno zwiększają całkowitą wagę plecaka. Torba na kółkach sama w sobie jest cięższa od zwykłego plecaka, dlatego należy zawsze wybierać jak najlżejszą. Tym bardziej że można ją nie tylko ciągnąć za rączkę, ale nadaje się również do noszenia na plecach na szelkach. Na rynku dostępne są też torby na ramię, ale w przypadku małego dziecka jest to niepraktyczne, wręcz niewskazane. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie licealiści czy studenci, ale nie dzieci, które cały czas rosną, a ich sylwetka podlega ciągłym przemianom. Podstawową wadą torby na ramię jest to, że nie rozkłada ona równomiernie ciężaru, obciąża jedną stronę ciała, przyczyniając się do nieprawidłowej postawy i dolegliwości bólowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka szkolnego?

Wybierając plecak dla dziecka, zawsze trzeba mieć na uwadze usztywniane plecy, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowej postawy, przeciwdziała wadom rozwojowym i dolegliwościom bólowym. Kolejną kwestią jest waga plecaka, która nie powinna przekraczać dwóch kilogramów, a wraz z zawartością 10% masy ciała użytkownika. Dobrać należy też właściwy rozmiar, kierując się wzrostem i budową ciała dziecka. Zasada jest taka, aby górna krawędź plecaka nie wychodziła poza linię szyi, a dolna nie może schodzić poniżej linii pośladków. Bardzo ważne jest to, aby plecak był wyposażony w pas biodrowy i piersiowy, co odciąży plecy i przełoży się na większą stabilizację. Szelki w plecaku muszą być regulowane i szerokie, aby równomiernie rozkładać ciężar na całe ciało. W plecaku szkolnym nie może zabraknąć przegródek, kieszonek i schowków. Dno plecaka musi być wzmacniane i wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *