PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Skompletuj szkolną wyprawkę dla swojej pociechy

niebieski plecak do szkoły z wyposażeniem

Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej? To pytanie co roku spędza sen z powiek wszystkim rodzicom dzieci szkolnych. Wcale nie jest tak łatwo skompletować wyprawkę, aby znalazły się w niej same potrzebne i dobrej jakości akcesoria. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?

Konieczne akcesoria dla ucznia

kolorowe zeszyty dla dzieciSą takie przedmioty, bez których trudno wyobrazić sobie naukę w szkole. Są one po prostu niezbędne i muszą znaleźć się w każdym plecaku. Żadne dziecko nie może o nich zapomnieć. Zeszyty szkolne zdecydowanie znajdują się w tej grupie. Im młodsze dziecko, tym większe znaczenie ma atrakcyjna okładka. Obecnie można nawet kupić zeszyty z pachnącymi okładkami! Zawsze warto wziąć pod uwagę zdanie dziecka, jeśli chodzi o wzory i kolory na stronie tytułowej zeszytów. Jednak to rodzic podejmuje ostateczną decyzję o zakupie, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak na przykład cena, wytrzymałość, solidne wykonanie. Ważne, aby szkolne akcesoria po prostu podobały się maluchowi. Dzięki temu dziecko będzie chętniej chodzić do szkoły. Trzeba też pamiętać, że to właśnie dziecko będzie z tych akcesoriów korzystać przez najbliższe miesiące. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, warto przymknąć oko i pozwolić zdecydować dziecku. W młodszych klasach do koniecznych akcesoriów trzeba zaliczyć też kredki ołówkowe. Wiele zajęć w pierwszych klasach to zajęcia plastyczne.

Szkolny plecak

Tornister to niemalże symbol nauki szkolnej. Dziś dzieci noszą książki i przybory szkolne w różnego rodzaju plecakach i torbach, nic jednak nie zastąpi tradycyjnego szkolnego tornistra. Plecaki do szkoły muszą być wytrzymałe. Bardzo istotne jest również zdrowie kręgosłupa, a zatem plecaki nie mogą wywierać negatywnego wpływu na postawę ciała dorastającego dziecka. Warto wybierać plecaki renomowanych marek, z odpowiednimi atestami, dostosowane do wieku dziecka i ciężaru, jaki dziecko będzie codziennie nosić. W każdej szkole może wyglądać to inaczej, dlatego warto zapytać o tę kwestię wcześniej. Są placówki, w których maluchy mogą zostawić ciężkie książki w szafkach i nie muszą codziennie zabierać ich do domu. Ergonomia i zdrowie dziecka zdecydowanie powinno być priorytetem, zatem należy wybrać plecak z usztywnionymi plecami zapewniającymi podparcie dla kręgosłupa. Sam plecak powinien być zapisany na zamek i wykonany z materiału, który łatwo wyczyścić. Za pewnością trzeba będzie go wyprać kilka razy w roku, ze względów higienicznych. Należy też sprawdzić, czy szelki nie wbijają się w ramiona dziecka i nie uwierają. To ważna kwestia jeśli chodzi o codzienny komfort malucha. Starsze dzieci zazwyczaj same chcą wybrać swój plecak szkolny, a konkretnie jego kolor i wzór oraz markę. Nie wolno jednak zgadzać się na torbę zamiast plecaka, ponieważ torba obciąża tylko jedno ramię i cały ciężar rozkłada się na jednej stronie ciała. Z pewnością spowoduje to bóle ramienia i kręgosłupa, a w konsekwencji wadę postawy.

Wymagania nauczyciela i szkoły

kolorowe kredkiZdarza się, że nauczyciele mają konkretne wymagania co do elementów szkolnej wyprawki i na przykład nakazują zakup kredek czy zeszytów konkretnej firmy. Czy takie postępowanie jest dozwolone? Warto spojrzeć na to zjawisko od strony pedagogów, z ich punktu widzenia. Mają oni duże doświadczenie i wiedzą, co sprawdza się w codziennej pracy. Sugerowanie zakupu artykułów konkretnych marek pozwoli na uniknięcie chaosu i frustracji u dzieci. Wiele kredek i ołówków nie powinno zostać dopuszczonych do sprzedaży, ponieważ nie spełniają swoich funkcji. Łamią się bardzo szybko, a kolory nie są ładne i wyraźne. Podobnie jeśli chodzi o farbki i pędzelki. Ważne jest, dla komfortu malucha, aby od samego początku posiadał on dobrej jakości szkolne akcesoria, ponieważ tylko wtedy będzie w stanie dobrze pracować i wykonywać polecenia nauczyciela. Dla malucha ważne jest, aby kredki pewnie leżały w dłoni, ponieważ dziecko dopiero uczy się różnych manualnych prac. Łamiące się kredki mogą być źródłem stresu i doprowadzić dziecko do płaczu. Warto zatem zaufać nauczycielowi w tej kwestii. Oczywiście niedopuszczalne jest, aby pedagog kierował rodziców do określonego sklepu, gdzie korzysta z benefitów związanych z przyprowadzeniem określonej liczby klientów. Podsumowując, warto posłuchać pedagoga w tej kwestii, oczywiście w miarę możliwości finansowych, jednak miejsce zakupów wybiera rodzic.

Akcesoria opcjonalne, czyli co można, ale nie trzeba zakupić?

Jest wiele akcesoriów, które można kupić, aby sprawić dziecku przyjemność, ale nie są one konieczne do nauki w szkole. Wszelkiego rodzaju pachnące gumki, piękne piórniki z wieloma przegródkami, kolorowe długopisy, materiały plastyczne, których nie powstydziłby się najlepszy artysta malarz… Maluch z pewnością ucieszy się z takich zakupów i pozytywnie wpłynie to na jego gotowość nauki szkolnej. Jednak nie należy obwiniać się, jeśli jako rodzice z jakiegoś powodu nie możemy pozwolić sobie na tego rodzaju zakupy. Najważniejsza jest podstawowa wyprawka, którą musi posiadać każde szkolne dziecko. Tutaj warto skupić się na jakości i wytrzymałości akcesoriów, aby mogły one długo służyć dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *