PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Piankowe maty i ich wpływ na rozwój dzieci

dzieci leżą na edukacyjnej macie piankowej

Rodzice niemowląt z pewnością kojarzą charakterystyczne maty pokrywające podłogi m.in. w żłobkach lub szkolnych salach dla najmłodszych. Z tego typu rozwiązaniem można spotkać się także w galeriach handlowych, a w szczególności w kącikach dla dzieci. Niemniej jednak przedstawiona mata może być świetnym elementem dopełniającym wyprawkę dla malucha, a poza tym stanowi ona przedmiot, który ma realny wpływ na jego rozwój. Należy pamiętać o tym, że podczas doboru takiego produktu trzeba zwrócić uwagę na to, aby  był on przeznaczony dla konkretnej grupy wiekowej. W jaki sposób wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Czym jest mata piankowa?

 niemowlak na edukacyjnej macie piankowejAby rozwój dziecka przebiegał we właściwy sposób, akcesoria powinny być dobrane odpowiednio do jego wieku. W sieci internetowej można spotkać się z wieloma interesującymi propozycjami, jednak największą popularnością cieszą się produkty wykonane z pianki oraz rozwiązania mające wpływ na rozwój malucha. Maty edukacyjne cechują się bardziej uniwersalnym zastosowaniem ze względu na możliwość przyczepienia dodatkowych elementów. Za to klasyczne wyroby z pianki są doskonałym wyborem dla rodziców chcących zadbać o bezpieczeństwo własnego dziecka.

Mata edukacyjna i proces nauki

Produkty z przeznaczeniem edukacyjnym powinny charakteryzować się dużą ilością akcesoriów, które w przypadku dzieci stanowią doskonałe źródło pierwszych bodźców. Zarówno urządzenia wydające dźwięki, jak i zabawki, których zadaniem jest stymulacja dziecka, składają się na to, w co wyposażane są maty edukacyjne. Piankowa podstawa przedstawianego produktu dodatkowo pełni rolę wygodnego podłoża zabezpieczającego maluszka przed stłuczeniami. 

Maty edukacyjne, czyli wygoda i pierwsze odruchy

Umiejętność chwytania u dziecka zaczyna się kształtowa jeszcze na etapie życia płodowego. Czynność ta polega na niezamierzonym zaciskaniu się jego dłoni. Z czasem działania w tym zakresie da się podzielić na odruchowe oraz świadome. Pierwsze zainteresowanie zabawkami ze strony maluszka można zaobserwować już w trzecim miesiącu życia, jednak dopiero wraz z rozwojem motorycznym zacznie on po nie sięgać. Wymagane jest do tego także odpowiednie skoordynowanie ruchów.

Artykuły takie jak maty piankowe są odpowiedzią na potrzeby rodziców dzieci, które to jeszcze nie rozwinęły umiejętności stania. Pomagają wykształcić zdolności sięgania i chwytania, a także zapewniają odpowiednie bodźce, potrzebne maluchom na wczesnym etapie życia. Ponadto mata edukacyjna jest doskonałym wyborem dla rodziców poszukujących wygodnego i miękkiego produktu, który zabezpieczy dziecko przed ewentualnymi stłuczeniami oraz będzie źródłem pierwszych odruchów typu ręka-oko. 

Jaka mata piankowa dla dzieci?

W przypadku, gdy dziecko podrośnie, zaleca się wybór produktu, który pozwoli na większą swobodę ruchu. Jak wiadomo, maluch zaczynający poruszać się świadomie bierze czynny udział w procesach poznawczych. Usadzenie brzdąca w jednym miejscu jest niemalże niemożliwe, w związku z tym warto zapoznać się z tym czym jest mata piankowa dla dzieci. Charakterystyczne dla produktów tego rodzaju jest to, że po ułożeniu ich na podłodze tworzą kolorowe i miękkie podłoże, którego rozmiar uwarunkowany jest od liczby posiadanych elementów. Dobrze jest więc przeanalizować potzreby pociechy i dobrać do nich odpowiedni model tego akcesorium.

Maty piankowe i ich wpływ na rozwój

Przedstawiane rozwiązanie z pewnością odpowie na potrzeby rodziców maluchów stawiających swoje pierwsze kroki, jednak nie jest to produkt zarezerwowany wyłącznie dla nich. Zapytani specjaliści fizjoterapii dziecięcej jednogłośnie odpowiedzą, że dywaniki piankowe są doskonałym wyborem dla dzieci niemalże w każdym wieku — wszystko za sprawą uniwersalnej funkcji przedstawianego produktu. Zalecenia wskazują na to, że bezpieczeństwo rozwoju ruchowego u małych dzieci uzależnione jest od twardości podłoża. To utworzone z piankowych elementów pozwala dziecku na komfortowe przybieranie właściwej pozycji jeszcze na etapie leżenia i siedzenia. 

Dodatkowo warto nadmienić, że tego typu produkty pozwalają na rozwój funkcji poznawczych, zarówno u najmłodszych, jak i odrobinę starszych dzieci. Poszczególne segmenty zazwyczaj swoją formą przypominają ogromne puzzle, których zadaniem jest zapoznanie malucha z nowymi bodźcami. Wśród nich wymienia się m.in. elementy ze zróżnicowaną fakturą, kolorami oraz kształtami. Warto zauważyć, że w sklepach internetowych można spotkać się z propozycjami edukacyjnymi rozwijającymi kreatywność dziecka, jednak te zalecane są dla starszych nieco starszych pociech zaczynających rozumieć otaczający świat. Tak jak widać, wybór powinien być uwarunkowany wiekiem brzdąca oraz tym jaki jest cel zakupu. 

Mata piankowa dla niemowlaka — jaką wybrać?

niemowlak z mamą na piankowej macie edukacyjnejŚwieżo upieczeni rodzice z pewnością zastanawiają się nad tym, w jaki sposób należy wyposażyć własne dziecko, aby jego rozwój przebiegał prawidłowo. Maluszki w wieku niemowlęcym nie są jeszcze usamodzielnione, a ich mięśnie nie pozwalają na sprawne podniesienie główki. Dziecko w takim wieku potrzebuje podłoża, które charakteryzuje się odpowiednią twardością i stabilnością, tak, aby wspierało kształtowanie odpowiednich grup mięśni. W tym przypadku wybór zależy od intencji rodzica oraz potrzeb małego brzdąca. 

Mata piankowa dla niemowlaka powinna być jak najprostsza w swojej budowie oraz zapewniać względnie twarde podłoże gwarantujące przestrzeń do właściwego rozwoju ruchowego. Tego typu produkty można stosować już od pierwszych tygodni życia. Rozmiar przedstawianego rozwiązania uzależniony jest od producenta oraz modelu — tak jak wymiary pojedynczych elementów oraz ich faktura. Zarówno mama, jak i tata mogą pomyśleć nad zakupem modelu, który będzie spełniał swoją rolę także po okresie niemowlęcym. W takim przypadku ciekawą propozycją mogą okazać się maty w formie puzzli lub wersje edukacyjne wyposażone w ciekawe akcesoria, którymi maleństwo zainteresuje się w niedalekiej przyszłości.

Wybór właściwego rozwiązania

Możliwość podjęcia słusznej decyzji uwarunkowana jest od świadomości konsumenta, którym w tym przypadku może zostać każdy świeżo upieczony rodzic. Zazwyczaj maty piankowe swoim wyglądem przypominają gruby dywan składający się z wielu kolorowych elementów. Charakteryzują się one fakturowanym pokryciem zewnętrznym, a ich budowa sprawia, że są to produkty wprost idealne do stawiania pierwszych kroków przez malucha. Wszystko za sprawą tego, że są miękkie, jednak na tyle twarde, by pozwalać na stabilne poruszanie się po ich powierzchni. Odpowiedź na to pytanie pozwala zrozumieć zastosowanie tego typu wyrobu, dodatkowo umożliwia przejście do kolejnego kroku — wyboru właściwego rozwiązania odpowiadające zarówno na potrzeby rodzica, jak i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *