PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jak zorganizować domowe zajęcia plastyczne?

dziewczynki malują farbkami

Dzieci są niezwykle chłonne na wiedzę i nie chodzi tu tylko o naukę czytania, pisania czy liczenia. Również, a może przede wszystkim, wszechstronny i harmonijny rozwój zapewnia mu edukacja plastyczna. Zajęcia plastyczne, do których zaliczyć możemy: rysowanie, malowanie, lepienie, wycinanie czy modelowanie, są najbardziej twórczym działaniem, które pozwalają wyzwolić różne emocje i uczucia dziecka, a do tego umożliwiają mu samorealizację. Tego typu zajęcia plastyczne najczęściej kojarzymy z przedszkolem, bez problemu jednak może również zorganizować je sami w domu. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni i zaopatrzenie się w odpowiednie materiały, w tym w przybory plastyczne czy kolorowanki dla dzieci.

Znaczenie zajęć plastycznych w rozwoju dziecka

Zajęcia plastyczne doskonale przygotują rękę naszego dziecka do nauki pisania i rysownia. Do tego umożliwiają ćwiczenie koncentracji uwagi oraz zaangażowanie. Tego typu zajęcia są podstawą każdego programu przedszkolnego, nie tylko dlatego, że dają możliwość ekspresji, ale wywołują również radość u dziecka i są świetnym sposobem na dobrą zabawę.

dziecko rysuje w zeszycieZajęcia plastyczne odgrywają kluczową rolę w rozwoju malucha, bowiem umożliwiają rozwijanie zainteresować i uzdolnień. Są niezwykle cennym sposobem nauki, a także zdobywania wiedzy o otaczającym świecie. Zadaniem naukowców, tego typu ćwiczenia pozwalają na kształtowanie cech dziecka, takich jak kreatywność, wrażliwość na piękno, poczucie estetyki, wyobraźnia, pamięć wzrokowa, cierpliwość czy sprawność manualną.

Poza tym obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat doskonale wpływa zwłaszcza na dzieci nieśmiałe, które dzięki zajęciom plastycznym mają możliwości wyrażenia w ten sposób swojej ekspresji, nabierają pewności siebie, rozwijają poczucie własnej wartości, a przy tym przełamują bariery niepewności czy strachu. Co więcej, aktywności tego typu sprawdzają się również w przypadku dzieci nadpobudliwych, które mogą w ten sposób rozładować swoje napięcie.

Zajęcia plastyczne spisują się także jako forma aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Dlatego warto organizować je również poza przedszkolem czy szkołą. Jak zatem Przygotować je w domu i na co warto postawić?

Organizowanie domowych zajęć plastycznych – o czym warto pamiętać?

Zorganizowanie domowych zajęć plastycznych jest stosunkowo prostym zdaniem, z którym z pewnością poradzi sobie każdy rodzic. Warto jednak, zwłaszcza jeśli organizujemy takie warsztaty po raz pierwszy, przygotować się do nich – opracować scenariusz i zaopatrzyć się odpowiednie materiały plastyczne.

Pamiętajmy też o tym, by warsztaty dla dzieci były dostosowane do ich zdolności motorycznych. A zatem inaczej zajęcia plastyczne powinny wyglądać z trzylatkiem, a inaczej z sześciolatkiem.

Co potrafi narysować dziecko w wieku przedszkolnym?

  • Trzylatek – potrafi trzymać kredkę i rysować nią różne linie i kształty pozbawione sensu; w tym wieku większość dzieci jest w stanie odtworzyć kierunek kreski narysowanej przez rodzica; na pracach mogą pojawić się już pierwsze słoneczka i chmurki. A z jakim sprzętem plastycznym trzylatek poradzi sobie najlepiej? Na pewno dobrym wyborem w tym przypadku będą: grube kredki, grube pędzle, farby do malowania placami i duże kartki do rysowania. Pamiętajmy, że trzylatek prawdopodobnie nie będzie jeszcze potrafił malować szlaczków czy konkretnych kształtów, dlatego tego typu zajęcia powinny służyć raczej wyrażaniu swobodnej ekspresji twórczej.dzieci rysują obrazek
  • Czterolatek – to odpowiedni moment na szlaczki dla dzieci, bowiem w tym wieku dziecko coraz lepiej radzi sobie z wypełnieniem konturów i niewychodzeniem poza linie. Na rysunkach czterolatka powinny pojawiać się pierwsze domki i proste postaci. Poza tym, wraz z rozwojem wyobraźni, dziecko zaczyna świadomie sięgać po coraz więcej kolorów. To dobry moment na różnego rodzaju malowanki, w tym malowanki wodne.
  • Pięciolatek – część dzieci zaczyna w tym wieku wykazywać talent plastyczny. Na rysunkach zaczną pojawiać się ludzie i zwierzęta. Nawet jeśli dziecko niekoniecznie przepada za malowaniem konkretnych postaci – czy to realnych, czy fikcyjnych – warto je do tego zachęcać.
  • Sześciolatek – jego rysunki są znacznie bardziej przemyślane i zaplanowane. Na pracach sześciolatka można dostrzec coraz więcej szczegółów, np. kota na płocie czy dym z komina. Poza tym dzieci w tym wieku chętnie malują postaci znane z bajek.

Domowe zajęcia plastyczne możemy przeprowadzić zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak i na świeżym powietrzu. Dzieci uwielbiają rysować kredą na chodnikach czy patykiem na mokrym piasku. Nawet kąpiel jest dobrym momentem na twórcze wyrażenie siebie – dziecko może przecież rysować paluszkami na zaparowanej szybie od prysznica czy płytkach. W takiej formie zajęć plastycznych z pewnością zechce sprawdzić się każdy maluch.

Zorganizowanie warsztatów plastycznych dla dziecka w domu nie musi wiązać się z dużym wysiłkiem, długimi przygotowaniami i sporymi nakładami finansowymi. Oczywiście warto zainwestować w dobre kredki, farby, pędzle i bogaty zestaw kartek różnej wielkości, starszym dzieciom jak najbardziej można podrzucić książeczki do kolorowania. Jednak najważniejsze w tym przypadku jest pobudzenie kreatywności i niezapominanie o tym, by czas ten był przede wszystkim dobrą zabawą dla dzieci jak i rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *