PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Edukacyjny i rozwojowy aspekt kolorowanek dla dzieci

dziewczynka koloruje kolorowanki dla dzieci

Kolorowanie to czynność znana każdemu pokoleniu. Choć mogłoby się wydawać, że ilustrowane książeczki z konturowanymi postaciami i przedmiotami nie są już tak popularne, jest wręcz przeciwnie. Rodzice przy ich pomocy mogą nie tylko na chwilę zająć swoje brzdące, ale także wesprzeć ich rozwój oraz edukację. Wypełnianie ich wzmacnia też wyobraźnię i rozbudowuje kreatywność. Pomimo skoku technologicznego i łatwego dostępu do elektronicznych wersji kolorowanek, wiele osób wciąż kupuje dzieciom tradycyjne – papierowe. 

Jaki wpływ na edukację dzieci mają kolorowanki?

W okresie niemowlęcym oraz wczesnym dzieciństwie dzieci przyswajają duże ilości wiedzy. Uczą się chodzić, mówić, posługiwać najprostszymi przedmiotami, a także kształtują liczne umiejętności. Każde z nich jest inne, ale wszystkie potrzebują bodźców do rozwoju. Kolorowanki dla dzieci są w stanie go zapewnić, poprzez swój pozytywy wpływ. Brzdące poprzez malowanie trenują psychomotorykę, a w tym koncentrację i precyzyjne ruchy. Ponadto uczą się podstawowych kolorów i utrwalają tę wiedzę. Umiejętność trzymania ołówka, kredki czy flamastra bezpośrednio wpływa na późniejsze postępy w edukacji. Liczne badania udowodniły, że pociechy, które rysują i malują, potrafią dużo szybciej pisać. Zalecane maluszkom jest także poznawanie różnych struktur przy pomocy dotyku, a dzięki kartkom i artykułom plastycznym mają dostęp do wielu faktur.

Jak mają się do ogólnego rozwoju? 

dwie osoby kolorują kolorowankęOprócz dobrej zabawy w trakcie kolorowania możliwe jest rozładowywanie emocji czy ćwiczenie cierpliwości. Próby niewyjeżdżania kredkami poza określone pola są niekiedy nie lada wyzwaniem. Warto również wspomnieć, że malowanki oddziałują na wyobraźnię, a także różnorodne i krytyczne myślenie. Umiejętność dostrzegania oraz interpretacji zjawisk jest bardzo ważna, ponieważ ma ścisły związek z postrzeganiem siebie samego i innych. Rodzice nie powinni zaniedbywać dostarczania impulsów wspierających dziecięcą wyobraźnię. Ogromną zaletą książeczek do malowania jest ich ogólna dostępność. Osiągalne są zarówno w księgarniach, małych sklepikach papierniczych, jak i supermarketach czy online. Poza tym wystarczy wykupić dostęp do gotowych szablonów i wzorów w sieci, które w dowolnym momencie można wydrukować. Każda z tych wersji jest stosunkowo tania, a zapewnia zarówno rozrywkę, jak i pomaga w nauce oraz rozwoju dzieci. 

Za co maluchy uwielbiają malowanki?

Poza ogólną dostępnością i niską ceną, która może zadowalać opiekunów, maluchy uwielbiają malowanki za ich różnorodność. Wnętrza książeczek mogą być tematyczne, mianowicie o modelach aut, bądź postaciach z konkretnych bajek, ale także zapełnione zwierzętami czy tworzące całe historie. Wybór jest naprawdę duży i zależy od preferencji dzieci. Choć dziś odchodzi się od podziału zajęć, jak i przedmiotów dla chłopców i dziewczynek, to nadal płeć żeńska wciąż jest zainteresowana bardziej księżniczkami oraz uroczymi elementami, a chłopcy kochają samochody, superbohaterów czy narzędzia. Uwzględniając te preferencje, producenci tworzą m.in. kolorowanki dla dziewczynek. Zawarte są w nich baśniowe motywy, księżniczki, kwiatki i wiele innych pokrewnych elementów. Każda mała dama może wybrać idealną dla siebie. 

Podobnie jest z artykułami dla brzdąców płci przeciwnej. Najczęściej ich głównymi tematami są mroczne historie oraz czarne charaktery ukazane w walce z superbohaterami. Kolorowanki dla chłopców ukazują również szeroko pojętą motoryzację, militaria, dinozaury czy dyscypliny sportu. Oczywiście jest to tylko umownie przeznaczone dla młodzieńców, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziewczynki malowały motocykle, a chłopcy księżniczki.

Różne poziomy trudności 

dziecko korouje kolorowankęMalowanki możemy podzielić na te najprostsze, nieograniczające w jakikolwiek sposób doboru kolorów do poszczególnych części oraz bardziej zaawansowane, do których należy się przyłożyć. Obie z tych wersji są dobre i każda z nich ma swoje zalety. Łatwe, nie narzucają doboru barw, dzięki temu brzdące mogą kształtować swój indywidualny gust i dopasowywać je według własnego uznania. Kolejnym etapem mogą być nieco trudniejsze, czyli podzielone na mniejsze części i oznaczone miniaturkami kształtów bądź liczb. Sugerują one, jaki kolor powinien znaleźć się w danym fragmencie. Wymaga to od dziecka ogromnego skupienia, wyciszenia, a także koncentracji. Musi ono wciąż manewrować kredkami, zmieniając je tak, aby w kolejnej części kolorowanki znalazł się dobry odcień. 

Czy warto kupować swoim dzieciom kolorowanki?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Zdecydowanie warto kupować swoim pociechom najróżniejsze kolorowanki, ponieważ są zarówno ciekawym zajęciem jak i wspaniałą rozrywką, ale także niedrogim elementem, z którego korzystanie przynosi wiele korzyści. Mowa o rozwoju wyobraźni, nauce kolorów, cierpliwości czy skupienia. Ponadto działają odstresowująco i kojąco. Odpowiednio dobrana tematycznie oraz pod względem poziomu trudności kolorowanka pozwoli na przyjemną aktywność z elementami rozwoju zmysłów artystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *