PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Dobór książeczek dla dzieci

książeczka dla dzieci

Książki są bardzo ważne w życiu każdego człowieka, dlatego tak istotny jest ich udział już we wszystkich etapach rozwoju najmłodszych. Wbrew pozorom warto kupić je nawet dla niemowląt, ponieważ istnieje wiele wariantów wspierających wzrok i motorykę małą. Z kolei u nieco starszych maluchów mogą pomóc w nauce mówienia, prawidłowego składania zdań oraz w pisaniu. Książki działają także na wyobraźnię, ponieważ pociecha wraz z rodzicem może samodzielnie budować swoją historię wokół przedstawionych ilustracji. Będzie to ciekawy sposób spędzenia czasu z rodzicem, a to doceni każde dziecko, bez względu na wiek. 

Przeglądanie książeczki będzie zdecydowanie lepszym zajęciem dla maluszka niż oglądanie kreskówki, czy nawet włączenie mu e-booka – nic nie zastąpi interakcji z opiekunem. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych wybór takich artykułów jest bardzo duży. Z łatwością znajdzie się coś dla chłopców i dziewczynek w każdym wieku. Warto zaopatrzyć się w większą ilość książeczek, aby zabawa nie była zbyt monotonna, bo jak wiadomo, brzdące szybko tracą zainteresowanie.

Książeczki sensoryczne dla najmłodszych

książeczka dla niemowląt

Książeczki to jedna z najlepszych zabawek, które pozytywnie wpływają na rozwój malców w zasadzie od pierwszego miesiąca życia. Na początku brzdące nie dostrzegają jeszcze kolorów, dlatego najlepszym wyborem będą książki kontrastowe. Posiadają obrazki wyłącznie czarno-białe, co umożliwia maluchom dostrzeżenie ich. Innym ciekawym wariantem dla takich brzdąców są książeczki sensoryczne. To one pozwalają dziecku rozwinąć zmysł dotyku i wzroku. Różne faktury zawarte w środku dostarczają nowych bodźców, co jednocześnie sprawia, że zabawka jest bardziej interesująca.

W przypadku książek dla niemowląt warto postawić na kontrastowe odcienie, a nie kolorowe. Należy wspomnieć, że kupowanie ich w sklepie nie jest konieczne – równie dobrze można postawić na własne dzieło. Nie będzie to skomplikowane, a łatwo dostarczy się dziecku takich bodźców, jakie wybiorą rodzice samodzielnie. To oni znają swoje pociechy najlepiej i są w stanie ocenić, na które elementy są gotowe. Przebodźcowanie nie jest niczym dobrym i należy mieć to na uwadze.

Książeczki interaktywne

Ciekawym wariantem dla nieco starszych maluchów będą książki interaktywne. Sprzedaje się je w wielu rodzajach, popularnym wyborem wielu rodziców są m.in. te z funkcjami dźwiękowymi. Dzięki nim można pokazać maluchowi, np. jakie odgłosy wydają poszczególne zwierzęta. Tego typu książeczki często wzbogacone są o ilustracje w formie 3D. Rozkładają się wraz z otworzeniem danej strony, co sprawia, że jest to bardziej interesująca opcja dla najmłodszych. Podobnie jak przy wszystkich zabawkach trzeba cały czas mieć pociechę pod kontrolą.

Wystające elementy nie zawsze są zbyt trwałe, przez co łatwo je uszkodzić, a wtedy książka przestanie być taka wyjątkowa i ciekawa. Dzieci nie do końca rozumieją, jak łatwo coś zniszczyć, dlatego trzeba mieć to na uwadze. Poza tym względem wspólne czytanie i przyglądanie się obrazkom jest o wiele ciekawsze, niż gdyby najmłodsi mieliby robić to sami. W łatwy sposób prowadziłoby to do niechęci w stosunku do tego typu zabawek.

Jaką wybrać książkę dla starszej pociechy?

książeczka dla niemowląt

Książki są rewelacyjnym wyborem dla malców w każdym wieku. Oczywiście na każdym etapie życia będą potrzebowały innych wariantów, a tym samym zapewnianych bodźców. Głównie z tego względu książeczki, podobnie jak inne zabawki mają ograniczenia wiekowe. Starsze pociechy mogą zainteresować się sensorycznymi formami, jednak zdecydowanie lepsza będzie dla nich taka, która posiada jakąś treść. Nie ma sensu sięgać po grube lektury, lecz książeczki dla dzieci powinny mieć krótką treść. Najlepiej sprawdzają się historie różnych zwierzątek uwielbianych przez wszystkie maluchy.

Niezbyt długa, lecz pełna przygód fabuła z pewnością zainteresuje brzdące, a wspólne czytanie stanie się ich ulubioną czynnością. To doskonały sposób na uspokojenie pociechy przed snem. Wiele z nich zasypia o wiele chętniej i szybciej, jeśli w trakcie zasypiania rodzic z zaangażowaniem opowiada im treść książeczki. Warto wspomnieć, że takie zabawy mogą przełożyć się na szybszą naukę mówienia, a w niektórych przypadkach również pisania.

Podsumowanie

Bez względu na wiek brzdąca, warto wyposażyć go w różne rodzaje książek. Sensoryczne i kontrastowe sprawdzą się nawet w wyprawce. Co prawda nie jest to produkt pierwszej potrzeby, jednak rozwój dzieci będzie bardzo ważny, dlatego z pewnością okażą się przydatne. Poświęcony czas na wspólną zabawę książeczką, czytanie i przeglądanie obrazków może zbliżyć rodzica i jego pociechę. To także doskonały sposób na umilenie czasu w trakcie podróży. Jeśli brzdąc cierpi na chorobę lokomocyjną, przeczytanie mu bajki i odwrócenie uwagi od sytuacji, w jakiej aktualnie się znajduje, może przynieść dużą ulgę obu ze stron. W sklepach istnieje wiele wariantów książeczek dla niemowląt i dzieci starszych. Głównie dlatego każdy jest w stanie znaleźć coś, co spełni jego wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *