PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Wspieranie rozwoju i zainteresowania muzyką u dzieci

dzieci wsród zabawek grają na instrumencie muzycznym

Każdy rodzic powinien dbać o dostarczanie dziecku odpowiednich bodźców pomagających w poznawaniu świata. Muzyka może okazać się w tym pomocna. Wiele badań udowodniło, że stymuluje ona rozwój zarówno mózgu, jak i układu nerwowego. Ponadto kształtuje w maluchach wrażliwość oraz pomaga w przyswajaniu wiedzy np. melodyjne wierszyki z liczbami, obcymi słówkami itp. Warto również zwrócić uwagę na dobrą zabawę i radość, którą niosą różne dźwięki. Rynek zabawek z elementami dźwiękowymi jest mocno rozwinięty. Dlatego warto z tego skorzystać i odpowiednio dobrać je do wieku dziecka.

Jaki wpływ na rozwój dzieci ma muzyka?

dziecko gra na instrumencie muzycznymW momencie przyjścia na świat zmysł słuchu malucha nie jest tak wrażliwy jak u osoby dorosłej. Według pediatrów optymalna faza jego rozwoju następuje do drugiego roku życia, ale rozpoczyna się już od 40 dnia od poczęcia. Układ słuchu niezwykle wspiera mowę u pociechy, ponieważ dzieci próbują naśladować zasłyszane dźwięki. Brzdące potrafią jeszcze w brzuchu mamy zacząć rozpoznawać głosy osób, które często mówiły w obecności ciężarnej, najczęściej jest to jednak głos matki, ponieważ pozostałe odgłosy mogą być tłumione przez wody płodowe. Zasłyszana przez maluszka melodia, którą nuciła kobieta w ciąży, zostanie rozpoznana tuż po narodzinach. Oznacza to, że muzyka pozytywnie wpływa na pamięć. Słuch zaczyna jednak funkcjonować ze zwiększoną intensywnością po 8 miesiącu życia, efektem czego są świadome oddźwięki. Mowa o reakcji na swoje imię lub głos taty, rodzeństwa itp.

Nauka poprzez dźwięki — jak to wygląda?

Dzieci uczą się poprzez zabawę, dlatego pierwsze grzechotki czy gadżety wydające dźwięki, począwszy od szumisiów, a skończywszy na cymbałkach, rozwijają zmysł słuchu oraz wzroku i wspierają prawidłowe działanie mózgu. Podobnie jest ze śpiewaniem kołysanek przez mamę dziecka. Uspokajają one oraz zmniejszają poziom stresu pociechy. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda.

Sprawdzone instrumenty dla dzieci

Wprowadzanie od najwcześniejszych etapów rozwoju maluchów, zabawek w formie instrumentów lub wydających dźwięki wspiera koncentrację oraz koordynację. Dziecko uczy się skupiać w ten sposób uwagę. Zanim zacznie posługiwać się językiem, osłuchuje się z tym, z którego korzysta otoczenie. Im więcej usłyszy melodii oraz słów, tym większym zasobem określeń będzie dysponować w późniejszym etapie. Pluszaki z wbudowanymi mechanizmami mogą uczyć prostych wyrażeń na powitanie, pożegnanie czy inscenizować np. potrzebę przytulenia, czynności fizjologicznych czy odczuć. Instrumenty muzyczne dla dzieci to dobra alternatywa na prezent. Możliwości jest wiele i z każdym z nich będzie mnóstwo zabawy. Małe cymbałki lub fortepian mają przypisane dźwięki do poszczególnych elementów, z których się składają. Pozwala to na powolne i całkowicie swobodne osłuchanie się z danymi odgłosami.

Mechanizmy zabawy

Maluch stara się zapamiętać dźwięki, odtwarzając wielokrotnie pojedyncze ruchy. Z czasem zacznie naprzemiennie klikać, zmieniając brzmienie intonacji. Gadżety przypominające m.in. fortepiany posiadają również funkcję automatycznej melodii, która wprawia brzdące w rytm i zachęca do poruszania się. Początkowo jest to bujanie, kołysanie się, potem maluch angażuje w to ruch rączek — klaszcze — lub nóżek — skacząc czy uginając je w kolanach. Wpływa to na rozwój motoryki małej i dużej. Ogromną zaletą tych zabawkowych instrumentów jest mnogość dostępnych tonów, melodii w różnym tempie i światełek, które zgodnie z rytmem promieniują barwami. Dzięki temu mogą na długo zabawić dziecko, które spędzi aktywnie oraz miło czas. Rozwija to także jego wyobraźnię.

Cymbałki

Im starsze dziecko, tym więcej potrzebuje bodźców zewnętrznych, aby się rozwijać oraz dobrze bawić. Z pomocą przychodzą nieco bardziej skomplikowane zabawki, które angażują o wiele więcej zmysłów i wymagają własnego zaangażowania malucha. Cymbałki drewniane przeznaczone są dla dzieci od 3 roku życia, ponieważ przy pomocy pałeczek samodzielnie tworzą fonię. Odpowiednie uderzenie w poszczególne elementy gwarantuje wydobycie się czystych dźwięków. Na pozór proste urządzenie może pomóc w radzeniu sobie z emocjami dziecka lub rozładowywać napięcie.

Gitara

Oswajanie pociechy z tradycyjnymi instrumentami z czasem może przerodzić się w zainteresowanie na lata. Warto wprowadzać nowe, te, z których wydobywają się całkowicie inne dźwięki. Gitara dla dzieci jest dobrym przykładem sprzętu, który zaspokoi ciekawość małych miłośników muzyki. Jednak przed wyborem odpowiedniej, należy mieć świadomość, że musi być dopasowana do wzrostu brzdąca. Za duża spowoduje złą postawę i szybkie męczenie się dziecka. Jest kilka podkategorii, z których można wytypować adekwatną. Dla maluchów, które nie osiągnęły 110 cm wzrostu, sprawdzi się gitara ¼. Ponad tym pułapem, do 120 cm wzrostu ½ (2/4). Powyżej 120 cm do 150 cm wysokości dobrze dobrana będzie z oznaczeniem ¾. Oprócz przystosowania wielkości gitary trzeba także zadbać o struny. Tradycyjnie są one metalowe. Wydają lepszej jakości dźwięki, ale całkowicie nie sprawdzą się podczas nauki gry. Nie wyćwiczone opuszki palców mogą zostać przez nie pokaleczone, sprawiając ból i automatycznie zniechęcając do dalszych treningów. Na początku zabawy z gitarą powinno zaopatrzyć instrument w nylonowe struny. Nie wolno jednak zmuszać pociechy do gry, ponieważ zamiast przynosić radość, ćwiczenia kojarzone będą z przymusem i nieprzyjemnym obowiązkiem.

Ukulele oraz bębny

dziewczynki z ukulele i siatką trzymanymi w swoich rękachPodobną rolę, jak wyżej wymieniona gitara odgrywa ukulele. Jest nieco prostsze w obsłudze, ale gra na obu tych instrumentach uczy cierpliwości oraz wytrwałości. Instrumenty tego typu sprawdzają się u brzdąców od 1 roku nawet do 8 lat. Odpowiednio przystosowane zarówno kolorystycznie, jak i rozmiarem zapewniają dobrą zabawę, rozwijającą wiele umiejętności. Mali muzycy ze swoich zainteresowań powinni mieć satysfakcję, która motywuje ich do dalszej nauki. Chłopcy w większości zadowoleni są z wydobywania dźwięków przy pomocy uderzeń w konkretne przedmioty. Dlatego bębny mogą być idealnym rozwiązaniem. Dostępne są w wielu wersjach oraz rozmiarach. Takie instrumenty dla dzieci pomagają w rozwoju koordynacji ruchowej oraz uwrażliwiają na dźwięki.

Podsumowując

Wprowadzanie od najmłodszych lat do środowiska maluszka zabawek oraz gadżetów przypominających prawdziwe instrumenty, kształtuje prawidłowy rozwój wielu umiejętności oraz oswaja dzieci z poczuciem rytmu i dźwiękami. Ponadto może to wzbudzić zainteresowanie muzyczne, które okaże się pasją na całe życie. Nie należy jednak do niczego zmuszać pociech, a jedynie pokazywać alternatywne drogi. Nauka może być jednocześnie przyjemnością i zabawą. Oprócz tego gra na instrumentach zwiększa poczucie własnej wartości oraz pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *