PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Co powinno znaleźć się w pierwszym zestawie obiadowym dziecka?

talerzyk i sztućce dla dzieci

Obserwowanie na bieżąco tego jak postępuje rozwój własnego maleństwa, to doświadczenie, którego nie da się w żaden sposób zastąpić. Szczególnie wzruszającym momentem jest pierwszy samodzielnie skonsumowany przez dziecko posiłek. W takich chwilach umysły rodziców przepełnia masa pozytywnych myśli. Taka sytuacja to doskonały moment na to, aby wyposażyć swojego bąbelka w atrakcyjny zestaw do spożywania kolejnych dań. Jak wiadomo, pierwszy komplet, który będzie wykorzystywany przez dziecko do jedzenia, powinien składać się z kilku elementów doskonale kojarzonych przez starsze pokolenie.

Zarówno dorośli, jak i maleństwa do właściwego posilania się wartościowym posiłkiem potrzebują takich narzędzi jak talerz, miska, widelec, nóż oraz łyżka. Każdy rodzic z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, że już od 9 miesiąca życia smyk może wykazywać chęć samodzielnego korzystania z pierwszych łyżeczek. Początkowo bobas będzie bardziej zainteresowany jadaniem przy wykorzystaniu własnych rączek — należy na to zezwalać i obserwować pierwsze oznaki zainteresowania sztućcami. Jak wiadomo, dziecko mogłoby wykorzystywać pełnowymiarową zastawę. Dlaczego jednak tak się nie dzieje? Odpowiedź na to pytanie z pewnością zostanie udzielona w dalszej części tekstu.

Względem czego należy dobierać talerzyki dla dzieci?

talerzykNajlepszym wyborem dla najmłodszych okazują się produkty wykonane z silikonu, należy jednak pamiętać o tym, że niektóre dzieci mogą mieć alergię na tworzywa sztuczne — warto rozejrzeć się za talerzykami wykonanymi z hipoalergicznych materiałów. Za świetny dobór zostaną uznane także propozycje z wydzielonymi komorami, które pozwolą na właściwe wydzielenie poszczególnych składników wchodzących w skład wartościowego posiłku. Należałoby także położyć nacisk na odpowiednie wykonanie podstawy takiego produktu — talerzyki dla dzieci czasami wyposażone są w antypoślizgową podstawę. Docenią to szczególnie rodzice, którzy lubią zachować czystość w swoim mieszkaniu, jednak zdają sobie sprawę z tego, że brzdąc czasami wykonuje niespodziewane ruchy dłońmi.

Większe dzieci zazwyczaj nie wykazują już takiego zainteresowania spożywaniem posiłków z kolorowych silikonowych talerzyków — jest to spowodowane tym, że wraz z rozwojem pojawia się chęć naśladowania rodziców. W ich przypadku warto zadbać o to, aby stłuczenie talerzyka nie było możliwe — warto unikać produktów wykonanych ze szkła, porcelany oraz innych kruchych materiałów. Najlepszym wyborem dla większego dziecka okazują się głębsze naczynia wykonane z silikonu, plastiku lub aluminium. Właśnie w taki sposób przedszkolak będzie w stanie prawidłowo i bezpiecznie kopiować ruchy zarówno mamy, jak i taty!

Czy dobór kubka dla dziecka ma znaczenie?

Najmniejsi z pewnością powinni zostać wyposażeni w specjalne kubki wyposażone w ustnik — takie rozwiązanie także pozwoli uniknąć rozlewania. Ze względu na to, że zazwyczaj wlewane są do niego ciepłe napoje, taki artykuł powinien być odporny na temperatury — zaleca się unikania najtańszych rozwiązań, w ich przypadku bardzo często wykorzystuje się niskiej jakości materiały, które nie zostały podjęte badaniom sprawdzającym ich jakość. Świetnym pomysłem są także kubki dla dzieci posiadające na froncie specjalne nadruki odnoszące się do ulubionych zwierzątek maluszka — dostępne są zarówno małpki, pszczółki jak i liski.

Co w przypadku sześciolatków, którzy zwracają się do rodzica o zakup nowego kubka? W ich przypadku należy nadal zwracać uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, jednak tak samo jak w przypadku talerzy warto zastosować takie, które swoim wyglądem przypominają te znane każdemu dorosłemu. Dziecko w takim wieku nadal może mieć problemy z samodzielnym utrzymaniem w dłoni szklanki nieposiadającej ucha, w związku z tym warto zastanowić się nad kubeczkiem z uszami. W sklepach internetowych można spotkać produkty z jednym uchem lub dwoma — obustronny uchwyt pozwoli zachować większą stabilność pitego napoju.

Sztućce dla dzieci — pierwszy komplet każdego malucha

dziecko uczące się korzystać ze sztućców

Talerz i kubek to jednak tylko część kompletnej zastawy. W przypadku najmłodszych pojawia się taki okres w życiu, w którym dziecko samo upomina się o samodzielne posługiwanie się łyżeczkami. Pierwsze sztućce dla dzieci — na co należy zwrócić uwagę? Dla malutkich brzdąców zaleca się pominięcie noża — jest on zupełnie zbędny podczas spożywania początkowych posiłków. W przypadku zarówno łyżeczki, jak i widelca należy poszukiwać rozwiązań o zaokrąglonych końcach, tak, aby maluszek nie skaleczył się w trakcie spożywania dania. Warto także zwrócić uwagę na szerokość rączki, zbyt wąskie propozycje będą niewygodne w posługiwaniu się oraz mogą zostać przypadkowo połknięte.

Sześciolatek za to powinien posiadać swój własny metalowy zestaw sztućców wyposażonych także w nóż — taki pakiet nie wygląda jednak jak ten znany z każdej kuchni. Proponuje się także produkty wykonane z plastiku, nadal jednak warto zwracać uwagę na to, aby przedmioty te były odpowiednio zaokrąglone na końcach. Dużą popularnością cieszą się rozwiązania wyposażone w silikonowy uchwyt, zarówno łyżeczki jak i widelczyki nie będą mogły wyślizgnąć się z dłoni malca.

Mawia się, że zasady są po to, aby je łamać — z pewnością jest to domena osób chcących żyć w wolny sposób bez spoglądania na normy społeczne. Niestety w przypadku małych dzieci należy zwracać szczególną uwagę na to czym się posługują oraz co przyciąga ich uwagę. Przestrzeganie przed wykorzystywaniem zwykłych sztućców powinno w pierwszej kolejności dotyczyć dzieci w wieku niemowlęcym. W tym etapie maluchy dopiero uczą się właściwego rozumienia podstaw świata, którymi będą kierować się w dalszych fazach życia. Każdy z nas zna od pokoleń zarówno głębokie jak i płytkie naczynia — wykorzystuje się je każdego dnia podczas spożywania posiłku.
Codziennie na stołach wielu rodzin przy ich wykorzystaniu podaje się potrawy w trakcie obiadu. Podobnie jest z kubkami, należy zwracać uwagę na to, że początek rozwoju malucha to szczególnie ważny moment, ponieważ to w tym momencie dziecko decyduje się na samodzielne kroki. Warto mu więc w nich pomóc wyposażając je we właściwe akcesoria ułatwiające pierwsze kęsy oraz łyki. Należy jednak pamiętać o tym, aby produkt został wybrany z uwzględnieniem wieku malca. Warto spoglądać na strony internetowe sklepów zajmujących się sprzedażą tego typu produktów, często można na nich zakupić zestawy sztućców w świetnej cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *