PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Codzienne czytanie dla prawidłowego rozwoju dziecka

czytanie bajek dla dzieci

Dziecko tuż po narodzinach może mieć problemy z przystosowaniem się do świata, który znajduje się poza brzuchem mamy. Jego zmysły powoli przyzwyczają się do nowych dźwięków i obrazów, co często skutkuje napadami płaczu i problemami z zaśnięciem. Jak można mu pomóc? Przede wszystkim maluszek powinien przywiązać się do głosu osób z otoczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie czytanie mu książek. Bajki, które są opowiadane przez mamę i tatę, mogą być przeróżne. Niezależnie od tego, czy mowa o losach dzielnej gąski, czy rycerza walczącego ze smokiem, każda z nich może nieść za sobą inny morał. Warto zaznaczyć, że to pierwsze trzy lata życia są kluczowe dla rozwoju najmłodszych. Wiek wczesnodziecięcy to okres, podczas którego wykształcają się nawyki. Czytanie z całą pewnością ułatwi kontakt z książkami w przyszłości. Eksperci zalecają, aby czytać smykowi minimum 20 minut dziennie — tyczy się to zarówno niemowląt, jak i starszych dzieci. Jakie korzyści z tego wynikają? Ich lista jest bardzo długa, dlatego postaramy się część z nich przedstawić w poniższym artykule.

Bajki dla dzieci a ich wrażliwość emocjonalna

mama z synkiem czytają bajki dla dzieciRegularny kontakt z dzieckiem jest niezwykle ważnym aspektem jego rozwoju emocjonalnego. Choć czytanie wymaga od rodzica większego zaangażowania niż np. puszczenie filmu animowanego, z całą pewnością przyniesie lepsze skutki. Wspólne spędzanie czasu to kluczowe zajęcie przy budowie więzi i tworzeniu atmosfery zaufania. Warto pamiętać, że wiele baśni niesie za sobą wiele znaczących lekcji. Ich bohaterowie mogą zmagać się z różnymi emocjami takimi jak strach, złość czy też tęsknota. Dzięki bajkowym historiom, dziecku łatwiej będzie zrozumieć własne uczucia. Bajki mogą stanowić także źródło wiedzy na temat nawiązywania relacji, pielęgnowania przyjaźni czy też niesienia bezinteresownej pomocy. Historie tego typu mogą okazać się pomocne dla rodzica, któremu zależy na tym, by nauczyć maluszka odróżniać dobro od zła. Decydując się na wybór bajki dla dzieci do czytania, warto dopasować jej treść do jego wieku i upodobań. Rynek literacki jest bardzo obszerny, dlatego warto zastanowić się nad tym, jaka książka mu się spodoba.

Wpływ bajki na inteligencję dzieci

Istnieje wiele korzyści, które wiążą się z czytaniem bajek. Przede wszystkim śledzenie akcji i dialogów wpływa na poprawę dziecięcej pamięci i koncentracji. Z kolei starsze maluchy rozwijają swoje słownictwo i uczą się samodzielnego budowania wypowiedzi. Czytane opowieści poszerzą także ich wiedzę, która dotyczy różnych dziedzin życia. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie rozmowy po przeczytaniu danej historii. Dzięki takim dyskusjom z rodzicem maluch nauczy się logicznego myślenia i wykształci umiejętność łączenia przyczyn ze skutkami. Baśnie dla dzieci mogą stanowić motywację do tego, by podjąć pierwsze kroki w stronę nauki samodzielnego czytania przez maluszka. Kiedy zacząć mu czytać? Badania naukowe wskazują na to, że dziecięcy mózg rozwija się najintensywniej do piątego roku życia — jest to najlepszy moment na wprowadzenie pozytywnych nawyków. Decydując się na czytanie mu baśni, warto pomyśleć o odpowiednim wyborze historii. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z bajką przed przeczytaniem jej dziecku.

Rozwój kreatywności poprzez czytanie baśni dla dzieci

tata czyta bajki na dobranocKreatywność trzeba wzmacniać od najmłodszych lat. Potencjał twórczy rozwijany w tak wczesnym okresie zaowocuje w dorosłym życiu. W otoczeniu malucha powinny znajdować się zabawki, które wpływają na rozwój wyobraźni, takie jak kredki czy klocki. Dobrym rozwiązaniem jest też oczywiście codzienne czytanie dziecku baśniowych historii. Pomocne mogą się okazać książki z opowieściami, które zawierają kolorowe ilustracje. Dzięki nim maluszek będzie mógł się poczuć częścią fantastycznego świata. W przeciwieństwie do telewizji czy komputera dziecko musi się nieco wysilić i wyobrazić sobie bohaterów. Z tego powodu bajka na dobranoc jest idealnym pomysłem na to, by zrelaksować pociechę i wpłynąć na jej sen. Kto wie, może przyśni je się walka ze smokiem, albo wyjątkowa podróż? Wybierając książki zamiast gier lub filmów, pomożemy dziecku wykształcić wiele miłych wspomnień, które będą budziły pozytywne skojarzenia w przyszłości.

Czytanie może być nie tylko nauką wpływającą na rozwój dziecka, ale i wielką przyjemność dla niego i rodzica. Choć istnieje wiele różnych form czerpania rozrywki jak telewizja, opowiadanie baśni wpływa najlepiej na jego rozwój. Dzięki książkom maluszek może wykształcić w sobie ciekawość świata. Czas po sesji czytania można spędzić na rozmowie, która dotyczy zakończenia baśni. Możemy nauczyć naszego maluszka twórczego myślenia poprzez zadawanie prostych pytań typu „Jak potoczyły się losy dzielnego rycerza po uratowaniu księżniczki?”. Maluch chętnie stworzy wersję baśniowych historii i kto wie, może czytane opowieści zachęcą go do tego, by stworzyć własne arcydzieło w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *