PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Wpływ gier rodzinnych na dziecko

dzieci grające w grę planszową

Powszechnie wiadomo, że dziecięce zabawy stanowią nie tylko świetną rozrywkę dla malucha, ale i są źródłem podstawowej wiedzy dotyczącej świata, a w szczególności nawiązywania relacji w społeczeństwie. W praktyce, gry to niezwykle ważny element życia wywierający wpływ na poprawny rozwój. Wówczas kształtuje się nie tylko jego sferę fizyczną, ale i umysłową. Metody wychowawcze opracowane przez specjalistów rekomendują obecność gier, przy czym dziecięcy behawioryści zalecają stosowanie „edutainment” — programu rozwojowego polegającego na połączeniu dwóch elementów: nauki i zabawy. 

Rola gier dla dzieci w rozwoju umysłowym

gra karciana dla dzieciWybór odpowiednich pozycji growych będzie znaczący w kontekście rozwoju intelektualnego maluszka w okresie wczesnodziecięcym. Gry karciane dla dzieci pomogą w modelowaniu podstawowych procesów poznawczych. W praktyce pobudzają pracę wielu zmysłów i wpływają na koordynację psychoruchową. Regularne rozgrywki poprawią także koncentrację smyka i pozwolą na lepsze przyswajanie informacji w przyszłości. Klasyki typu „memo” nie tylko oddziałują na pamięć, ale także kształtują umiejętności kojarzenia, dzięki czemu maluchowi łatwiej będzie nazywać przedmioty, które znajdują się dookoła niego. Odszukiwanie różnic i podobieństw okaże się znaczące dla pracy dziecięcego mózgu i pozwoli rodzicowi dostrzec pierwsze objawy dysleksji. Ponadto, karcianki wpływają korzystnie na zdolność orientacji przestrzennej, ponieważ podczas sesji dziecko musi nie tylko zapamiętać, ale i określić położenie danej karty. 

Sztuka znoszenia porażki w grach planszowych

Przeżywanie drobnych niepowodzeń w okresie wczesnodziecięcym ułatwi radzenie sobie z większymi trudnościami w przyszłości. Gry planszowe mogą być dla dzieci nośnikiem wiedzy dotyczącym funkcjonowania w społeczeństwie, a jedną z lekcji, które mogą wynieść maluszki z rozgrywki, jest doświadczanie porażki. Życie przywiązuje nas zarówno do wzlotów, jak i upadków, przy czym niezwykle ważne są umiejętności interpretacji faktów. Dzięki grom opiekun smyka ma okazję nauczyć go, że niepowodzenia są czymś naturalnym. Dziecko, które nie wykształci „umiejętności przegrywania”, może mieć problemy z obniżonym poczuciem własnej wartości oraz z negatywnym podejściem dotyczącym przyszłości. Z kolei, sukcesy rówieśników wpłyną na empatię i zdolność tworzenia trwałych więzi. Ponadto, warto pamiętać o tym, że rozgrywka stanowi okazję dla rodzica do tego, aby nauczyć dziecko postępować według określonych zasad i działania zależności związanych z ciągiem przyczynowo-skutkowym. 

Gry dla dzieci a praca zespołowa

Dobór odpowiednich tytułów jest bardzo ważny, ponieważ gry mogą wpłynąć zarówno na rozwój emocjonalny i społeczny, jak i zdolności komunikacyjne. Służą integracji i kształtowaniu wspólnych doświadczeń z uczestnikami zabaw. Wiele planszówek nauczy dziecko pracy zespołowej. Choć najczęściej gry planszowe i karciane dla dzieci polegają na indywidualnej bądź drużynowej rywalizacji, to warto pamiętać, że nie wszystkie są oparte na konkurencji. Wiele sklepowych pozycji odchodzi od utartej formuły i koncentruje się na zintegrowaniu wszystkich członków rodziny w starciu z samą grą. Decydując się na zakup, warto również zwrócić  uwagę na tzw. gry imprezowe. Rozgrywki będą w stanie pobudzić wytwarzanie endorfin w organizmie dziecka, czyli hormonów szczęścia.

Dziecięce upodobania a gry dla dzieci 

dzieci grające w grę planszowąMaluchy w okresie wczesnodziecięcym kształtują własne upodobania poprzez nabywanie nowych doświadczeń. Gry wpłyną na „samopoznanie” i pomogą zarówno dziecku, jak i opiekunowi, odkryć mocne strony pociechy. Dziecięcy behawioryści rekomendują wychowanie dziecka poprzez pokazywanie mu różnych tytułów, jednak stanowczo odradzają narzucanie czegokolwiek. Może się np. okazać, że jego głównym obiektem zainteresowania będą gry zręcznościowe dla dzieci i maluch będzie czuł się najlepiej podczas rozgrywek wymagających refleksu i cierpliwości. Rynek gier znacząco rozwinął się, dzięki czemu istnieje wiele planszowych i karcianych pozycji różniących się od siebie. Troskliwy rodzic powinien uszanować preferencje smyka i wspierać go podczas poznawania ich zalet.

Decyzje i wybory w grach dla dzieci

Naukowcy udowodnili, że regularne rozgrywki wspierają tworzenie połączeń neuronowych, przy czym gry wpływają zarówno na koncentrację, jak i wyobraźnię. Poprzez zabawę, dziecko może nauczyć się myślenia abstrakcyjnego i wychodzić z własną inicjatywą. Warto pamiętać, że maluch będzie doświadczał w przyszłości wielu sytuacji, które mogą wymagać od niego podejmowania decyzji, przy których liczyć się będzie nie tylko ich konsekwentność, ale i szybkość. Dzięki grom, w głowach dzieci powstają nowe schematy percepcyjne umożliwiające im dokonywania szybkich wyborów. Wiąże się to z właściwościami planszówek pod kątem mechanicznym, ponieważ duża część koncentruje się na sprawnej reakcji na działanie innego gracza. Umiejętność podejmowania decyzji będzie korzystna w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *