PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jakie foteliki są najbezpieczniejsze dla dzieci?

Bezpieczeństwo pociech jest dla każdego rodzica sprawą priorytetową. Rodzicielstwo to w dużej mierze dbanie o to, by dzieci, w dużej mierze beztroskie, a nawet lekkomyślne, nie zrobiły sobie krzywdy. Najmłodszych pilnuje się zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas podróży, tych bliskich oraz dalekich. Szczególnie niebezpieczny jest transport samochodowy – nawet najbardziej ostrożnym kierowcom zdarzają się wypadki i stłuczki. Delikatne dziecięce ciało może ucierpieć nawet wskutek pozornie niegroźnego, gwałtownego hamowania. Dlatego tak istotne jest zainwestowanie w odpowiedni, zapewniający bezpieczeństwo fotelik dla dzieci. Jaki model wybrać, aby zyskać pewność, że nic nie stanie się przewożonym pociechom? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury! 

Foteliki samochodowe – specyfika

fotelik samochodowy obrotowy

Foteliki samochodowe, oprócz zapewniania bezpieczeństwa, powinny też być odpowiednio komfortowe dla pociech. Kupując odpowiednie siedzisko dla dziecka, należy więc uwzględnić całe mnóstwo różnych cech produktu. Przede wszystkim – rozmiar fotelika należy dopasować do wieku oraz wagi i wzrostu dziecka. Ponadto powinien on być wyposażony w kilka elementów, które znacząco wpłyną na wygodę pociechy. Warto zwrócić uwagę na to, by siedzisko było wyposażone w oparcie o regulowanym stopniu pochylenia, które pozwala ułożyć dziecko w pozycji półleżącej. Istotna jest także możliwość zmiany szerokości fotelika – dzięki temu bez problemu można posadzić na nim np. dziecko ubrane w wyjątkowo grubą zimową kurtkę. Z kolei zagłówek o regulowanej wysokości pozwoli łatwo dostosować siedzisko do wzrostu pociechy. Niezwykle ważny jest także system ochrony bocznej safe side, który chroni wrażliwą główkę dziecka. Ostatnią rzeczą, na którą należy koniecznie zwrócić uwagę, jest uprząż – najlepszy wybór stanowią 5-punktowe pasy o regulowanej długości, wyposażone w komfortowe gąbkowe otuliny. Oczywiście powinny one być zapinane w taki sposób, by dziecko nie mogło ich odpiąć bez pomocy.

Dostosowanie do samochodu

Fotelik powinien być dostosowany nie tylko do potrzeb dziecka, ale i do specyfiki samochodu, w którym zostanie zamontowany. Dlatego też przed zakupem tak istotne jest przymierzenie siedziska do auta. Zdecydowana większość fotelików dla dzieci wyposażona jest w prowadnice, przez które przekłada się pasy bezpieczeństwa. Do ich montowania wykorzystuje się również międzynarodowy system mocowania ISOFIX. Składa się on z metalowych zatrzasków, przyczepionych bezpośrednio do pojazdu, a umiejscowionych pomiędzy jego fotelami. Niestety, wyposażone w ten system są głównie nowsze, produkowane po 2006 roku samochody. Przed zakupem siedziska należy sprawdzić, w jaki sposób jest ono mocowane, i czy na pewno możliwe będzie zainstalowanie go w naszym pojeździe. Istotny jest m.in. rozmiar siedzeń. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się umieszczenie fotelika na środku tylnej kanapy, jednak znaczna część aut nie posiada w tym zatrzasków systemu ISOFIX lub odpowiednio umiejscowionych pasów bezpieczeństwa. Jeżeli zamontowanie siedziska na środku tylniej kanapy jest niemożliwe, to zdecydowanie poleca się umiejscowienie go po prawej stronie, tuż za siedzeniem pasażera.

Rodzaje fotelików dla dzieci

fotelik samochodowy obrotowy

Foteliki samochodowe dzieli się na kilka grup. Dla noworodków i najmniejszych maluchów odpowiednia będzie grupa 0 (do 10 kg) lub 0+ (do 13 kg). Następna w kolejności jest grupa I, która obowiązuje pociechy o wieku od ok. ośmiu miesięcy do 4 lat, i wadze wynoszącej od 9 do 18 kg. Ostatnia jest grupa druga, która dotyczy dzieci ważące od 15 do 36 kg. Kategorie te znacząco ułatwiają dobranie odpowiedniego siedziska dla dziecka, jednak należy pamiętać, że spore znaczenie ma także rodzaj kupowanego fotelika. Spośród najważniejszych typów należy rozróżnić: nosidełko, fotelik wieloletni, fotelik kompatybilny z wózkiem, fotelik pełnowymiarowy, a także fotelik z siedziskiem obrotowym.

Nosidełka przeznaczone są dla najmłodszych pociech. Siedziska tego typu umożliwiają przyjęcie pozycji leżącej, a ponadto są montowane tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo malca. Foteliki wieloletnie umożliwiają już przybranie pozycji siedzącej, lecz wciąż mogą być montowane tyłem do kierunku jazdy, dzięki czemu doskonale nadają się one dla dzieci do osiemnastego miesiąca życia. Siedzenie plecami do kierunku jazdy (w skrócie RWF, czyli Rear Way Facing) umożliwia także model siedziska kompatybilny z wózkiem. Fotelik tego typu jest funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu, a ponadto zapewnia maluchowi doskonałą ochronę. Szczególnym uznaniem cieszy się fotelik samochodowy obrotowy – ten typ umożliwia usadowienie dziecka tyłem do kierunku jazdy, a gdy pociecha już podrośnie, także i przodem. Dzięki temu jest to najbardziej elastyczny model siedziska. Ponadto korzysta on z systemu ISOFIX, dzięki czemu jest łatwy w montażu i w pełni bezpieczny. Ostatnią zaletą tego typu fotelika, o której warto wspomnieć, jest fakt, że podczas wyciągania dziecka z samochodu umożliwia on obrócenie siedziska o 90 stopni, co znacząco ułatwia przesadzenie pociechy do wózka.

Który rodzaj wybrać?

Badania udowadniają, że najbezpieczniejsze dla dzieci do czwartego roku życia są te siedziska, które umożliwiają siedzenie tyłem do kierunku jazdy. Dlatego tak doskonałym wyborem są uniwersalne siedziska obrotowe, które łatwo dostosować do wieku malucha. Warto też postawić na foteliki pełnowymiarowe lub wieloletnie, które zapewniają doskonałą ochronę  i mogą posłużyć przez długi okres czasu. Zdecydowanie należy jednak przy tym pamiętać, że najważniejsze dla bezpieczeństwa dziecka pozostaje prawidłowe dopasowanie siedziska do jego wzrostu i wagi, do charakterystyki samochodu, a także odpowiednie zamocowanie fotelika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *