PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Meble do pokoju dziecięcego do nauki i zabawy

meble dziecięce

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które powinno być zarówno estetyczne, jak i wielofunkcyjne. Dzieci potrzebują swojej przestrzeni do rozwoju, gdzie będą mogły oddać się ulubionym zabawom czy skupić na nauce. Urządzenie takiego pomieszczenia to dla rodziców nie lada wyzwanie. Najlepiej zaplanować każdy centymetr wnętrza, aby mogły zmieścić się w nim zabawki, książki, gry, a oprócz tego pozostawić przestrzeń na aktywności. Kluczowym komponentem wyposażenia są oczywiście meble, które powinny wyróżniać się dużą powierzchnią przechowywania oraz praktycznością. Ich zakres obejmuje wiele elementów, dlatego warto sprawdzić, które z nich muszą się znaleźć w każdym pokoju dziecięcym.

Funkcjonalne biurko dla dziecka

meble dziecięce

Większość okresu dorastania pokrywa się z obowiązkiem szkolnym. Dzieci spędzają dużo czasu na nauce, więc potrzebują miejsca sprzyjającego skupieniu i jednocześnie zapewniającego komfort podczas codziennego odrabiania lekcji. Podstawowym elementem wyposażenia pokoju jest więc biurko dla dziecka. Poszukując odpowiedniego modelu, warto mieć na uwadze jego uniwersalność i praktyczność. Maluchy szybko rosną, najlepiej wybrać wariant pozwalający na zmianę wysokości. W ten sposób można zainwestować w droższe biurko lepszej jakości, które będzie służyć przez długie lata. Przykładowo, przy wzroście 120 cm blat powinien mieć wysokość ok. 55 cm. W Internecie można znaleźć liczne wskazówki dotyczące tych wymiarów odpowiadających wiekowi dziecka. To istotne wytyczne, bo dzięki ich przestrzeganiu przedszkolak utrzymuje właściwe nawyki i postawę: wyprostowane plecy, swobodnie oparte na blacie ręce i stopy umieszczone na podłożu bądź podnóżku. Regulowane biurko będzie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi i rosnąć wraz z dzieckiem.

Wygodne krzesło biurowe dla dziecka

Dużą część wolnego czasu dzieci spędzają przy biurku, ucząc się lub korzystając z komputera. Aby zadbać o stan młodego kręgosłupa, rodzice powinni wyposażyć pokój w ergonomiczne krzesło do biurka dla dziecka. Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem, jest jego odpowiednie wyprofilowanie. Powinno wspierać naturalne wygięcia, a przede wszystkim kręgosłup lędźwiowy. Warto wybierać modele z regulacją wysokości i podpórkami na ręce. Najbardziej lubiane przez małoletnich są fotele obrotowe na kółkach, dzięki którym mogą dynamicznie poruszać się po pokoju. Istotną rolę odgrywa postawa dziecka przy biurku i ustawienie krzesła względem biurka i monitora komputera. Odległość między linią wzroku i ekranu ma wynosić od 40 do 75 cm, wysokość krzesła 30-50 cm, a kąt rozwarty w opartym łokciu 90-110°.

Meble dziecięce – bezpieczne i praktyczne wnętrze

meble dziecięceDla rodziców największe znaczenie podczas urządzania pokoju dziecka ma praktyczność i funkcjonalność, jednak dla maluchów liczą się bardziej aspekty wizualne. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie oczekiwania oraz potrzeby i stworzyć wielofunkcyjne i przytulne wnętrze. Wyposażanie pomieszczenia najlepiej zacząć od wyboru umeblowania. Kupując meble dziecięce, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na precyzję wykonania i gładko wykończone krawędzie lub samodzielnie ich zabezpieczenie Podczas zabaw i dynamicznych aktywności zapewni to maluchowi bezpieczeństwo. Ponadto wszelkie szafki i półki powinny w większości znajdować się w zasięgu wzroku szkraba, a mniejsze elementy, takie jak klocki czy akcesoria, warto chować w zamykanych pojemnikach.

Nie można zapomnieć również o stoliku dla młodszych i biurku dla starszych dzieci z dodatkowymi przybornikami na kredki, flamastry itp. Integralną częścią każdego pokoju czy sypialni jest też wygodne łóżko. Poleca się wybór modelu o długości co najmniej 160 cm z uwagi na szybki wzrost pociechy. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie wygody i spokojnego snu, ale powinno też stylistycznie współgrać z resztą wyposażenia. Fundamentalnym komponentem jest również odpowiednio dobrany materac oraz łatwy w czyszczeniu materiał. W żadnym pokoju dziecięcym nie może zabraknąć również pojemnej szafy lub komody, która pomoże utrzymać porządek. Będzie służyć do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, do których dziecko nie musi mieć dostępu. Oprócz tego warto zadbać o właściwy montaż wszystkich mebli oraz dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, np. cichy domyk zmniejszający ryzyko przytrzaśnięcia palców przez malucha.

Pokój dziecka – kolorystyka i dekoracje

Otoczenie jest istotnym czynnikiem podczas dorastania. W związku z tym pokój dziecięcy, oprócz pomieszczenia dedykowanego odpoczynkowi i zabawie, pełni również inną ważną funkcję – ma wspierać rozwój i kreatywność pociechy. Warto więc dużą uwagę przyłożyć także do wyboru aranżacji pokoju i jego kolorystyki. Poleca się wybór jasnych, ciepłych odcieni nadających mu wyjątkowego klimatu. Dobrym pomysłem będą łagodne pastele, np. błękity czy subtelne żółcienie – pobudzają intelekt, optymistycznie nastrajają i działają kojąco. Puste ściany nie są zbyt inspirujące, dlatego warto je urozmaicić różnego rodzaju naklejkami, tapetą, farbą tablicową lub magnetyczną. Dzieci w większości bawią się na podłodze, dlatego niezbędny może też okazać się dywan. Zapewni on komfort termiczny dzięki izolacji od chłodnego parkietu. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wybór wykładziny, np. ze wzorem przedstawiającym ulice, który pobudzi wyobraźnię każdego malca. Przytulności wnętrzu nadadzą różne dodatkowe tekstylia: pluszowe poduszki, plakaty z ulubionymi postaciami z bajek, wiszące kwiaty czy akcesoria wykonane z materiałów o różnych fakturach, pobudzające zmysły sensoryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *