PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jak wybrać piórnik dla dziecka?

piórnik szkolny z wyposażeniem

Dzieci noszą w plecakach przeróżne przedmioty, a podstawą są między innymi piórniki szkolne, w których znajdują się niezbędne akcesoria typu długopisy, flamastry, ołówki, gumka do mazania, temperówka, linijka czy nawet kredki. Można pójść na skróty i kupić gotowy produkt z wyposażeniem lub skompletować go samodzielnie. W zależności od potrzeb dziecka wystarczający może być niewielki piórnik saszetka lub model wielokomorowy, który pomieści szereg przyborów szkolnych. Przy wyborze piórnika zawsze powinno się mieć na uwadze wiek dziecka, bo jego wyposażenie ma ścisły związek z tym, do której chodzi klasy. Ponadto musi on być wygodny w użyciu, atrakcyjny wizualnie, pojemny i funkcjonalny.

Jakie są dostępne rodzaje piórników szkolnych?

Modeli piórników szkolnych jest mnóstwo, jedne wydają się być ładniejsze od drugich, co niestety utrudnia wybór. Najpopularniejsze są piórniki saszetki i modele rozkładane jak książki. Te ostatnie mogą mieć różną liczbę komór: jedną, dwie lub nawet trzy. Pośród saszetek znajdują się modele przypominające kształtem tubę i są one zwykle usztywniane. Piórniki jamniki i tuby są zwykle jednokomorowe, co ma swoją zaletę, bo wystarczy wszystko wrzucić do jednej przegrody i po kłopocie. Pojawia się jednak pewien problem, bo taki chaos utrudnia znalezienie konkretnych akcesoriów. Zajmuje to więcej czasu, trzeba zwykle przejrzeć całą zawartość komory. Jako że jest to czasochłonne, dziecko może się wręcz zniechęcić. Saszetki są miękkie i elastyczne, co przemawia na ich korzyść, ale niestety nie chronią należycie zawartości. 

piórnik z kredkamiZdecydowanie lepszym wyborem jest piórnik tuba z usztywnieniem. Można liczyć na to, że nie będzie się odkształcać, a znajdujące się w nim przybory pozostaną w nienaruszonym stanie. Bardzo często piórniki typu tuba mają więcej komór, co czyni je praktyczniejszymi. Piórniki jedno- i dwukomorowe są lekkie, poręczne, nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Możliwe jest samodzielne skompletowanie akcesoriów zgodnie z potrzebami ucznia. Szybkie i łatwe chowanie przedmiotów również jest dużym plusem. Ma to też minus, bo w piórniku będzie panować bałagan, akcesoria staną się podatniejsze na zniszczenie i zgubienie. Trzeba też mieć na uwadze to, że wyposażenie piórnika od podstaw wiąże się z dodatkowymi kosztami, jest to najczęściej droższe rozwiązanie.

Piórniki rozkładane są najczęstszym wyborem w przypadku młodszych dzieci. Zaletą jest nie tylko wiele komór, ale też wydzielone miejsca do przechowywania poszczególnych przyborów typu gumka, linijka, kredki czy długopisy. Wystarczy otworzyć taki piórnik z wyposażeniem, a cała jego zawartość będzie w pełni widoczna. Nie ma więc problemu ze znalezieniem tego, co jest potrzebne w danym momencie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że piórniki rozkładane są bardziej wymagające i nie każde dziecko jest w stanie utrzymać w nich porządek. Odkładanie każdego akcesorium w konkretne miejsce zajmuje sporo czasu i może wręcz irytować użytkownika. 

Zaletą piórników rozkładanych jest to, że najlepiej chronią zawartość przed uszkodzeniem. Nie trzeba nawet martwić się o zniszczenie delikatnych rzeczy z plastiku takich jak linijka. Mają wiele przegródek, do których można włożyć wszystkie drobiazgi. Łatwo je znaleźć i trudniej zgubić. Są one wyposażone w gumki, które przytrzymują akcesoria, dzięki czemu nie przemieszczają się one samoczynnie. Piórniki z wyposażeniem są od razu gotowe do użycia, nie trzeba niczego dokupować, co jest sporym udogodnieniem i oszczędnością czasu. Są one większe i cięższe od tuby czy saszetki, różnie też bywa z jakością wyposażenia.

Co warto mieć na uwadze podczas wybierania piórnika dla ucznia?

piórnik szkolny z ołówkamiWybierając piórnik dla dziecka, należy zawsze mieć na uwadze jego wiek, potrzeby i preferencje. W przypadku modelu z akcesoriami należy zwracać uwagę na jakość dodatków, która wpływa na ich trwałość. Znaczenie ma również to, co dokładnie składa się na wyposażenie. Podstawą są ołówki, długopisy, kredki, gumka do mazania, temperówka, linijka i nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Nie brakuje też modeli wzbogaconych o dodatkowe akcesoria typu flamastry lub nawet notatniki. Na uwadze należy mieć to, z jakich materiałów został wykonany piórnik. Przyjrzeć trzeba się także wykonaniu, szwom i wszyciu zamka błyskawicznego. Wszystkie te elementy muszą być mocne, aby produkt nie uległ szybko zniszczeniu. 

Piórniki mają najczęściej plastikowy stelaż, są wzbogacone o miękką piankę. Mogą być obszyte filcem, skórą czy nawet pluszem. Na rynku znajdują się nawet modele metalowe czy wykonane z przezroczystego plastiku. Dla każdego dziecka duże znaczenie ma design piórnika, dlatego przy wyborze należy mieć na uwadze walory nie tylko użytkowe, ale też estetyczne. Te akcesoria szkolne dostępne są wielu wariantach kolorystycznych i tematycznych. Mogą być przyozdobione motywami zwierzęcymi, motoryzacyjnymi, roślinnymi, sportowymi, bajkowymi, filmowymi, geometrycznymi itd. Kolejną kwestią jest waga i gabaryty piórnika. Nie powinien być on zbyt duży ani ciężki, co przełoży się na niekomfortowe użytkowanie i dodatkowe obciążenie, zajmie sporo miejsca w plecaku. Istotne będzie też to, z ilu komór składa się piórnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *