PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Nie zapominaj o czytaniu dziecku także na wakacjach

dziecko przeglądające książeczkę dla dzieci

Czytanie dziecku już od najmłodszych lat ma wiele korzyści, dlatego rodzice powinni jak najszybciej wdrażać przynajmniej kilkadziesiąt minut wertowania książek przed spaniem do codziennej rutyny. Ogromną tego zaletą jest czas spędzony z pociechą – w wakacje ma się go więcej do dyspozycji. Wtedy też można znacznie bardziej zaspakajać potrzeby emocjonalne maluszka. W trakcie odczytu najróżniejszych bajek rodzic przytula dziecko, a tym samym poświęca mu czas, aby szkrab mógł śledzić ilustracje i dokładnie wszystko widzieć. Wówczas wzmacnia się więź z brzdącem, który ma poczucie bycia ważnym, a także kochanym. To wyjątkowo istotny aspekt, ponieważ wiele może od niego zależeć – poczucie własnej wartości, umiejętności społeczne, empatia i inne.

Dlaczego warto czytać bajki swoim dzieciom?

mama czytająca córce książkę dla dzieciCzytanie książeczek ma pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych. Wszystko to za sprawą poszerzania wiedzy czy też rozbudzania ich umysłu. Bajki dla dzieci dostępne są w najróżniejszej tematyce, co pozwala na ogromną różnorodność i wsparcie kreatywności, wyobraźni czy koncentracji szkrabów. Najlepszą opcją jest częsta zmiana tematyki – jednego dnia opowieści o księżniczkach, książętach i rycerzach, kolejnego o samochodach, zwierzątkach czy kosmitach. Dzięki temu ma się pewność, że żadna z nich się nie znudzi, a późniejsze powroty do nich będą jeszcze przyjemniejsze. Rozwija się wówczas fantazję swoich pociech oraz pamięć. Niemniej jednak im później zacznie się wprowadzać tego typu czynności do codzienności, może być trudniej ze skupieniem uwagi maleństwa. Dlatego zaleca się czytanie książeczek od samego początku, czyli już w okresie niemowlęcym.

Od czego zacząć czytanie dziecku?

Początkowo opowieści powinny być krótkie, jednowątkowe z kilkoma postaciami głównymi. Z biegiem czasu należy rozszerzać zakres do bardziej skomplikowanych i dłuższych. Wtedy będzie to małym wyzwaniem dla dziecka. Warto również robić przerwy i dopytywać się pociechy czy wszystko rozumie i czy pamięta o poszczególnych epizodach. To świetny sposób na utrwalanie wiadomości, chronologiczne układanie wydarzeń itd. Wraz z upływającym czasem można zachęcać szkraby do samodzielnego czytania. Z badań wynika, że dzieci mające do czynienia z czytaniem od wczesnego dzieciństwa znacznie lepiej się uczą, a także przyswajają wiedzę.

Kolejna zaleta czytania dziecku to poszerzanie jego słownictwa oraz przyspieszanie nauki mowy. Brzdące, którym rodzice regularnie czytają, znacznie szybciej zaczynają mówić, składać zdania i właściwie formułować myśli, jako że osłuchują się z poprawnie skonstruowanymi zdaniami gramatycznie i językowo. Dlatego też nie powinno się zwlekać i nawet przy usypianiu czy karmieniu przeplatać krótkie bajki dla niemowląt. Wiele bobasów uspokaja się wówczas i wycisza. Na rynku dostępnych jest wiele wersji tego typu rzeczy. Ponadto znaleźć je można w sensorycznej wersji, rozwijając tym samym motorykę małą. Różne struktury i dźwięki wydobywające się z danych egzemplarzy, pozwalają na wzbudzenie zainteresowania czy poznawanie kolorów, kształtów czy odgłosów zwierząt.

Książeczki dla dzieci – jako prezent na każdą okazję

tata czytający niemowlęciu książeczkęWiele osób ma problemy ze znalezieniem czy też dopasowaniem odpowiedniego prezentu dla siostrzeńców, bratanków czy chrześniaków. Niekiedy wydaje się, że wszystko już mają, a ich pokoje nie domykają się z powodu nadmiaru najróżniejszych zabawek. Książeczki dla dzieci świetnie nadają się na główny prezent lub też jako dodatek do większego. Zmieszczą się wszędzie, dlatego można je zabrać na podróż czy dłuższy urlop. Z pewnością zapewnią wiele radości. Dostępne są one w różnych wielkościach, kształtach, kolorach czy tematyce. Niektóre modele mają przesuwające się elementy w środku 3D, które angażują brzdące do aktywności podczas czytania im, zwiększając tym samym zainteresowanie. Najlepszym wyborem będą te z twardymi kartkami, ponieważ nie ulegają tak szybkiemu zniszczeniu, jak zwykłe – cienkie. Najmłodsi podczas zabawy mogą nieświadomie podrzeć bądź pobrudzić książki, co w przypadku tych ze sztywnymi stronami jest niemalże niemożliwe – w razie konieczności wystarczy zmyć, np. zabrudzenia wilgotną chusteczką.

Książka zamiast telefonu

Opiekunowie są autorytetami dla swoich dzieci, dlatego też próbują naśladować ich działania. Jeśli rodzice spędzają kilka godzin przed telewizorem bądź ze smartfonem w ręku, ciężko będzie nauczyć brzdąca innych zachowań i namówić do samodzielnego czytania, szczególnie jeśli nie ma w wakacje obowiązków szkolnych. Wówczas najlepszą dla niego rozrywką okaże się to samo, co interesuje dorosłych. Dlatego tak ważne jest wspólne czytanie, dawanie przykładu i znajdowanie kilkudziesięciu minut dla takiej przyjemności. Warto również wspomnieć, że to świetny sposób na ucieczkę od nudy, naukę poczucia humoru, a także odróżniania dobrych zachowań od tych złych. Im więcej opowiadań dziecko pozna, tym łatwiej zacznie odróżniać pozytywne od negatywnych postaw. „Zasianie tego ziarna” już we wczesnym dzieciństwie z pewnością pomoże oraz ułatwi młodemu człowiekowi rozwiązywanie problemów w okresie szkolnym i nie tylko. To też inwestycja w przyszłość, mająca wiele korzyści bezpośrednio wpływających na rozwój pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *