PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły lub przedszkola

wielobarwne kredki ołówkowe i ich odbicie

Każde wakacje się kiedyś kończą, a po nich przychodzi czas na nowy rok szkolny, czyli zmiany w harmonogramie dnia i szereg dodatkowych obowiązków. Wiele dzieci bardzo się cieszy powrotem do szkoły, bo jest to dla nich okazja do świetnej zabawy, spotkań z rówieśnikami. Rodzice muszą jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka, skompletowanie wyprawki. Nie należy z tym zwlekać zbyt długo, bo kupowanie przyborów szkolnych na ostatnią chwilę może być stresujące, łatwo też o czymś zapomnieć lub mieć trudności ze znalezieniem poszczególnych przedmiotów. Wakacje to idealny czas na tego typu przygotowania, a w gazetkach promocyjnych pojawiają się oferty stworzone z myślą o uczniach.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

przybory szkolne dla dzieciPodstawą każdej wyprawki szkolnej jest oczywiście plecak lub tornister, który musi zostać dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Nie może zabraknąć też piórnika, w którym znajdą się niezbędne przybory szkolne. Trudno wyobrazić sobie naukę bez podręczników, które kupuje się zgodnie z wykazem udostępnionym przez daną szkołę oraz zeszytów. Dziecko będzie potrzebować też butów na zmianę i stroju na WF, najlepiej będzie zapakować to w worek. Plecaki do szkoły powinny być przede wszystkim ergonomiczne, pozwalać na przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Młodszym uczniom polecić można przede wszystkim tornistry, które mają usztywnione i wyprofilowane plecy, regulacje, miękkie szelki i relatywnie niską wagę. W tornistrze nie brakuje różnych przegródek i kieszonek, dzięki czemu można wszystko z łatwością posegregować i równomiernie rozłożyć ciężar na całych plecach. Starsze dzieci preferują plecaki szkolne, które są pojemniejsze od tornistrów. Zaleca się wybrać model z gąbką na plecach, co przełoży się na komfort użytkowania. Istotne będą też szerokie szelki, dodatkowe przegrody wewnątrz komory, mnogość kieszeni bocznych.

Każde dziecko potrzebuje do szkoły piórnika wielokomorowego lub saszetki na zamek. Młodszym dzieciom trzeba kupić nieco większy piórnik ze względu na mnogość przyborów szkolnych. W sprzedaży są też gotowe zestawy, czyli w pełni wyposażone piórniki, co również będzie świetną opcją. Większa liczba kieszonek w piórniku ułatwia utrzymanie w nim porządku i znajdowanie potrzebnych w danym momencie przedmiotów. Nie brakuje też specjalnych miejsc przeznaczonych na kredki ołówkowe, długopisy, ołówki, temperówkę, gumkę linijkę itd. Starsze dzieci zwykle preferują piórniki typu tuba o mniejszych wymiarach, ciekawą opcją są też niewielkie piórniki w postaci etui, które wystarczą na długopisy i ołówki. W wyższych klasach dziecku nie jest potrzeba masa rozmaitych przyborów szkolnych. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dwa mniejsze piórniki na akcesoria używane często i sporadycznie.

Co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej?

Dzieci potrzebują zeszytów i długopisów, które się stosunkowo szybko zużywają, dlatego warto od razu wyposażyć się w większy zapas. Wybór długopisu nie może być przypadkowy, szczególnie przy robieniu wielu notatek każdego dnia. Znaczenie ma ergonomia, długopis powinien dobrze leżeć w ręku, nie może powodować dyskomfortu przy długotrwałym pisaniu. Zaleca się kupić większy zestaw długopisów i ołówków, bo dzieci mają tendencję do ich gubienia. Potrzebne będą też kolorowe cienkopisy i zakreślacze, przybory geometryczne, nożyczki, gumka, temperówka. Zakup zeszytów również trzeba dobrze przemyśleć, mając na uwadze wiek dziecka i jego preferencje. W przypadku dużej ilości notatek potrzebne będą zeszyty szkolne z większą liczbą kartek. Mogą być w okładce miękkiej lub twardej – te drugie są bardziej wytrzymałe, ale jednocześnie cięższe. Dziecko potrzebuje różnych zeszytów: w kratkę, linie do nut. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup zeszytów tematycznych, czyli z nazwami przedmiotów i dopasowaną do nich grafiką. Ułatwia to dziecku znalezienie odpowiedniego zeszytu, wystarczy spojrzeć na okładkę. Alternatywą będzie przyklejenie naklejek i opisanie zeszytów. Dziecko potrzebuje też zeszytu z wyrywanymi kartkami na klej lub na spirali. Przyda się między innymi podczas pisania kartkówek, posłuży również jako brudnopis.

Czego będzie potrzebować dziecko do szkoły?

zeszyt i wyposażenie szkolneW przypadku młodszych dzieci w szkolnej wyprawce nie może zabraknąć przyborów do rysowania, wycinania, malowania i klejenia. Niezbędne będą różne kredki, przede wszystkim ołówkowe i świecowe. Potrzebny będzie też papier kolorowy, blok rysunkowy i techniczny, przyda się wielobarwna bibuła. Do wycinania i wyklejania nie może zabraknąć bezpiecznych nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami, wyprofilowanym ostrzami oraz kleju w sztyfcie. Przyda się także zestaw do malowania, a w nim farby akwarelowe i plakatowe, pędzle różnej wielkości, pojemnik na wodę z przykrywką. Do tego dołożyć warto też plastelinę, teczkę na gumce. Dziecko będzie potrzebować wygodnego obuwia do ćwiczeń na sali gimnastycznej, z miękkimi i niebrudzącymi podeszwami. Nie może zabraknąć odzieży w postaci koszulki i spodenek na WF. Zaleca się wybrać ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin, dobre odprowadzających wilgoć. W każdej wyprawce szkolnej musi znaleźć się śniadaniówka do bezpiecznego i wygodnego noszenia jedzenia: dobrej jakości, wykonana z bezpiecznych i trwałych materiałów, przeznaczona do kontaktu z żywnością. Zawsze warto mieć na uwadze atesty i certyfikaty, to samo dotyczy bidonu, bo trzeba również zadbać o właściwe nawodnienie organizmu w szkole. Śniadaniówka musi być szczelna i najlepiej płaska, niezbyt duża. W przypadku bidonu znaczenie ma to, aby był solidny i nie przeciekał, zaleca się zakup modelu z podwójnym zamknięciem i zakrętką uszczelnioną.

Podsumowanie — o czym pamiętać, kompletując wyprawkę dla ucznia?

Przedszkolak potrzebować będzie wygodnych klapek, najlepiej na rzepy, na gumowej podeszwie. Do tego potrzebne będą ubrania i bielizna na zmianę. Dziecko nie może mieć problemów z ich samodzielnym ściganiem i zakładaniem. W wyprawce powinny znaleźć się artykuły higieniczne, plastikowy woreczek, odzież wierzchnia, ulubiona zabawka, artykuły papiernicze. Pierwszoklasista potrzebować będzie plecaka, zeszytów, bloku (technicznego, rysunkowego, korowego), okładek na zeszyty i podręczniki, farb plakatowych z pędzlami, piórnika z wyposażeniem (kredki, ołówki, flamastry, klej, długopisy, linijka, gumka, temperówka, nożyczki), dzienniczka ucznia, teczki z gumką, plasteliny. Czwartoklasiście należy dokupić jeszcze zestaw do geometrii, na który składa się: się linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *