PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Mata w formie piankowych puzzli — zabawka oraz dekoracja

Puzzle piankowe dla niemowląt

Kiedy w domu pojawia się mały człowiek, rodzice stają na głowie, aby przygotować dla niego jak najlepszą przestrzeń do rozwoju. Na rynku dostępnych jest wiele artykułów, które są niezwykle pomocne w prawidłowym rozwoju maluszka. Jednym z najczęściej wybieranych i niezbędnych gadżetów, które pojawiają się na liście wyprawkowej jest piankowa mata dla dzieci. Jakie są jej zalety i dlaczego tak wielu rodziców decyduje się na jej zakup już przed narodzinami maluszka?

Korzyści płynące z dziecięcej maty piankowej

Odpowiednie przygotowanie przestrzeni dla rozwijającego się dziecka jest jednym z najważniejszych zadań świeżo upieczonych rodziców. Maluszki rozwijają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też nie należy zwlekać z zakupem najpotrzebniejszych artykułów. Mata piankowa dla niemowlaka jest zdecydowanie jednym z nich. I choć potrzebna jest zwykle od około 4. miesiąca życia, mamy decydują się na jej zakup dużo wcześniej. Gdy dziecko zaczyna leżeć na brzuszku, pełzać lub raczkować, popełnia przy tym wiele błędów, które kończą się upadkiem. Aby zabezpieczyć maluszka przed zrobieniem sobie krzywdy, twarde podłoże zabezpiecza się dość miękką matą. Stworzona ze sztucznych materiałów mata piankowa staje się wyznaczeniem przestrzeni do nauki poruszania się. I nawet jeśli zdarzy się upadek, bardzo rzadko zakończy się on płaczem i stresem dla maluszka.

Mata piankowa – bezpieczeństwo i wygoda

Strach przed wyrządzeniem sobie krzywdy jest naturalną reakcją rodzica, którego dziecko zaczyna poznawać świat. Chcą zabezpieczyć je przed wszelkimi niebezpieczeństwami, często ograniczając jego przestrzeń do poruszania się. Łóżko czy materac nie jest najlepszym pomysłem. Ograniczone pole manewru niekorzystnie wpływa na poznawanie otoczenia. Dziecko może stać się poirytowane, ale i zamknie się na rozwój. Stabilne podłoże jest kluczowym elementem podczas raczkowania czy pełzania, dlatego też warto rozważyć zakup maty. Ograniczona przestrzeń w mieszkaniu niekiedy utrudnia rozłożenie zabezpieczenia w całości. Dużym ułatwieniem w takim wypadku może okazać się mata piankowa, którą składa się z puzzli. To rozwiązanie ma wiele plusów – nie tylko w łatwy sposób można dobrać rozmiar do metrażu pomieszczenia, ale i w przeróżny sposób można modyfikować jej kształty. Trójkąt, prostokąt, kwadrat? Wszystko zależy od inwencji rodziców – a w późniejszym czasie i dziecka. Puzzle piankowe dla niemowląt w łatwy sposób można także spakować i zabrać ze sobą w podróż czy odwiedziny u najbliższych. Wadą może okazać się jednak łatwość ich rozbierania. Po odkryciu tego przez dziecko może ono zacząć wyjmować poszczególne elementy, przez co ryzyko niebezpieczeństwa wzrośnie.

Dobra jakość mat piankowych

Mata piankowa, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dziecku, jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Materiały, z których się je wykonuje, odporne są na ścieranie oraz środki czystości, dzięki czemu po zabawie, w prosty sposób można wyczyścić akcesorium, przygotowując je do ponownego skorzystania. Kolejnym atutem jest zabezpieczenie przed zimnem podłogi. Stanowi ona barierę przed niższą temperaturą, zapewniając komfort podczas zabawy. Szczególnie mocno docenia się to w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury potrafią być naprawdę niskie. Mata została zaprojektowana tak, aby przede wszystkim przykuwać uwagę małego człowieka. Jej barwne i kontrastowe rysunki zachęcają maluszka do zabawy i odkrywania tego, co zostało na nią naniesione.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty piankowej?

Puzzle piankowe dla niemowląt

Zanim jednak dokona się wyboru produktu, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów został on wykonany. Swego czasu wśród mam krążyła informacja, że są one szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wydzielały one substancje, które niekorzystnie wpływały na skórę oraz układ oddechowy. Na szczęście w dzisiejszym świecie dla dzieci wykorzystuje się jak najlepsze, najlepiej naturalne materiały. Warto więc sprawdzić, czy mata przeszła wszelkie niezbędne atesty oraz z jakich konkretnie elementów się składa. Dorastające dzieci bardzo często wkładają wiele rzeczy do swojej buźki, dlatego wszelkie wystające i niepotrzebne dodatki powinny zapalić czerwoną lampkę w głowie rodzica. Najlepiej, jeśli mata będzie całkowicie płaska, by maluszek nie chciał jej spróbować. Koszt maty uzależniony jest od materiałów. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto pamiętać jednak o tym, że na zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka nie należy oszczędzać. Na zakup maty nie trzeba decydować się od razu po porodzie, choć wielu rodziców właśnie tak postępuje. Można odłożyć podjęcie tej decyzji do chwili, kiedy zajdzie potrzeba zabezpieczenia przestrzeni, po której porusza się maluszek.

Mata piankowa odgrywa ważną rolę w życiu rozwijającego się maluszka. Zabezpiecza przestrzeń wokół niego, dzięki czemu nie zrobi sobie żadnej krzywdy. Chroni go także przed zimnem, które dociera od podłogi. Decydując się na zakup tego artykułu, warto rozważyć wszelkie opcje – przeczytać dokładnie skład, skąd pochodzi dany produkt oraz czy przeszedł atesty. Bezpieczeństwo maluszka jest najważniejsze i to nim właśnie powinniśmy się kierować podczas zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *