PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Kojec dla dzieci – jaki wybrać?

kojec dla dzieci

Choć małe dzieci stanowią oczko w głowie rodziców, to żaden z opiekunów nie jest w stanie czuwać nad pociechą bez przerwy i przez całą dobę. Podczas wykonywania obowiązków domowych takich jak prasowanie czy gotowanie, trzeba skupić uwagę właśnie na tych czynnościach, przez co lepiej jest na ten czas umieścić dziecko w bezpiecznym miejscu. Od lat najlepszym rozwiązaniem jest kojec. Stanowi azyl, minimalizuje ryzyko powstania urazów, odgradza od wszelkich niebezpiecznych miejsc, takich jak kanty szafek czy stolików. Jak wybrać najlepszy z nich, by idealnie spełniał swoje funkcje i posłużył na lata? Czy oprócz swoich podstawowych funkcji może on pełnić dodatkowe?

Kiedy kojec przyda się najbardziej?

Kiedy maluszek dopiero uczy się chodzić, chwyta się wszystkiego — szafek, stołu, regału, a przede wszystkim rączek rodziców, by złapać równowagę. Zapał do stawiania pierwszych kroków jest ogromny, ale nie zawsze rodzic jest w stanie zareagować na czas i pomóc mu odzyskać balans. Na tym etapie ważne jest, by nie ograniczać dziecku swobody ruchów i jak najczęściej trenować nowe umiejętności. Mimo to nie zawsze opiekun ma czas, bo życie codzienne składa się z mnóstwa innych obowiązków. W tym czasie najmniejsze szkraby są narażone na dużą ilość urazów. Kojec dla dzieci to bezpieczne miejsce, do którego można od czasu do czasu włożyć malucha. To przestrzeń odgrodzona od wszelkich niebezpieczeństw i nieposiadająca żadnych ostrych elementów i krawędzi. Do środka należy włożyć ulubione zabawki, maskotki czy gadżety, by stał się placem zabaw. Dobrze sprawdzą się tu plastikowe kulki — są do nabycia w zestawach pakowanych w setkach sztuk.

Idealnie, jeśli w wyposażeniu znajdują się uchwyty, dzięki którym dziecko może ćwiczyć wstawanie. Kwestią priorytetową jest samopoczucie maluszka. Kojec ma się mu kojarzyć z rozrywką i zabawą i nie powinien bać się w nim przebywać sam, dlatego trzeba oswajać szkraba z nowym miejscem stopniowo. Na początku dobrze, jeśli pobędzie w nim przez kilka minut, najlepiej w towarzystwie rodzica. Z każdym dniem można lekko wydłużać czas zabawy. Warto korzystać z tego rozwiązania, ale w awaryjnych przypadkach. Dziecko umieszczone za długo w oddzielonym miejscu, może stracić poczucie bezpieczeństwa — będzie czuło się odseparowane od domowników, a przede wszystkim od bliskości mamy i taty. Ponadto jego rozwój może zostać zahamowany, gdy ma za mało okazji do poznawania otoczenia. Dlatego też kojec to idealne wyjście, gdy przestrzega się dwóch zasad korzystania: gdy dziecko nie przebywa w nim długo i gdy spędza czas na rozwijającej zabawie.

Drewniany, siatkowy, modułowy — który produkt ma więcej zalet?

kojec dla dzieci

Najczęściej kojce są dostępne w dwóch wersjach — wykonanej z drewna bądź z siatki. Wpasowujące się w styl skandynawski drewniane ogrodzenia posiadają praktyczne szczebelki, na których maluszek może się podciągać. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość demontażu pojedynczych paneli, by starsze dzieci mogły wychodzić na zewnątrz i wchodzić do środka w dowolnym momencie. Ten z drewna lepiej jest wybrać dla starszych dzieci, które opanowały już poruszanie się na tyle, że nie przewracają się często, przez co ryzyko uderzenia o twarde boki będzie mniejsze. Drewniane kojce są dostępne w różnych rozmiarach. Dobór odpowiedniego zależy od możliwości metrażowych. Maluch musi się w nim poruszać swobodnie i mieć miejsce na zabawę — rzucanie piłeczką, rozłożenie puzzli czy budowanie z klocków. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wykonane z drewna ogrodzenia posiadają solidne podpory, co jest gwarancją ich bezpiecznego użytkowania. Warto wybrać zestawy z wygodnym materacem, zapewniającym miękkie lądowanie w razie upadku. Plusem drewnianych zagród jest możliwość konfiguracji ich ustawienia.

W ofertach producentów istnieją modele z drewna, składane, których kształt można dopasować do każdego pomieszczenia. Większą chyba popularnością cieszą się kojce dla dzieci wykonane z siatki i miękkich materiałów. Nie dają one tak dużej wolnej przestrzeni do zabawy, ale są o wiele bezpieczniejsze. Ich metalowa konstrukcja obudowana jest pianką i obszyta miękką tkaniną. Siatka zapewnia ciągły dostęp do tlenu, a jednocześnie odgradza maluszka od otoczenia. Elastyczne ściany pozwalają szkrabom na gimnastykę bez żadnych konsekwencji. Mocną stroną tego rozwiązania jest możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia. Niektóre kojce posiadają kółka, dzięki czemu można je przesunąć w dowolne miejsce. Kolejną wersją ogrodzenia jest typ modułowy. Wykonany jest najczęściej z plastiku, wyglądem przypomina ogrodzenie domu. To wersja modułowa, czyli składająca się z pojedynczych elementów, które można dowolnie rozmieścić, tak by stworzyły zagrodę, o wyglądzie niewielkiego płotka. Na podłodze można rozłożyć wygodną matę bądź materac, by zagwarantować dzieciom komfort i oddzielić je od chłodnej podłogi.

Czy kojec może pełnić dodatkowe funkcje?

kojec dla dzieci

W swoich ofertach producenci opisują kojec jako wielofunkcyjny produkt, który można używać także jako łóżeczka turystycznego. Zdania na temat tego zastosowania są podzielone. Większość specjalistów nie rekomenduje takiego użytkowania i zaleca wykorzystywanie ogrodzenia wyłącznie do zabawy. Do snu posłużyć powinno dzieciom przede wszystkim ich własne łóżeczko. By zagwarantować niemowlętom i dzieciom optymalny sen, łóżeczko musi być wyposażone w wygodny materac — odpowiednio twardy, ale też gruby, który wpływa korzystnie na kształtowanie postaw kręgosłupa. Dziecko nie może także spać w otoczeniu zabawek — nie tylko dlatego, że może być to niewygodnym dla niego rozwiązaniem, ale przede wszystkim, że sprzyja to ryzyku śmierci łóżeczkowej. Jeśli jednak do tego zagadnienia rodzic podejdzie zdroworozsądkowo, można w ramach jednego modelu korzystać z tego produktu i jako miejsca do zabawy i jako miejsca do snu.

Niewielkie składane, siatkowe kojce, mogą posłużyć za łóżeczko turystyczne, jeśli ze środka wcześniej zostaną usunięte wszystkie zabawki, a ponadto jeśli nie posiadają dużych rozmiarów. Takie użytkowanie sprawdzi się szczególnie podczas krótkich wyjazdów urlopowych czy rodzinnych. Większość modeli z siatki można zapakować do poręcznej torby, co czyni je niezwykle wygodnymi w transporcie. Ponadto kojec można stosować jako suchy basen. Wystarczy tylko wrzucić do środka mnóstwo małych i kolorowych piłeczek, a maluszek poczuje się jak na placu zabaw. Taka rozrywka wymaga nadzoru osoby dorosłej, ale dostarcza mnóstwa frajdy.

Priorytetem przy wyborze najlepszego ogrodzenia powinna być zawsze kwestia bezpieczeństwa. Warto kierować się opisami producenta, a w szczególności sprawdzić posiadane przez produkt certyfikaty i atesty jakości. Wybór na rynku jest na tyle szeroki, że każdy chętny będzie w stanie zakupić model dopasowany do potrzeb, a także do możliwości przestrzennych domu czy mieszkania. Ogrodzenie warto rozstawić w najbardziej dostępnym miejscu, by rodzic miał pociechę zawsze na oku. To optymalny sposób na bezpieczną zabawę dzieci, która jednocześnie pozwoli rodzicom choć przez chwilę skupić większość uwagi na innych czynnościach, niż tych związanych z opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *