PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Jaki plecak do przedszkola będzie najwygodniejszy dla malucha?

plecak do przedszkola

Przedszkole to niezwykle ważny etap zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Dla malucha to wielkie, a zarazem trudne zmiany, które wymagają adaptacji. Nowe otoczenie, nauka życia w grupie oraz separacja z mamą stanowi przełomowy moment wymagający cierpliwości oraz wyrozumiałości ze strony innych. Opiekunowie z kolei borykają się wówczas nie tylko z rozłąką, ale i stresem związanym chociażby z bezpieczeństwem czy dobrym samopoczuciem dziecka. To niejako przewrócenie dotychczasowego świata do góry nogami. Dlatego ważne, aby dorośli odpowiednio przygotowali siebie i swoją pociechę na te zmiany. 

Najlepiej zrobić to w kilku krokach, które w ostatecznym rozrachunku sprawią, że decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola przyniesie pozytywne skutki dla wszystkich. Dziecko nauczy się bowiem samodzielności, życia w grupie i innych umiejętności społecznych. Rodzicom natomiast pozwoli to skupić się na pracy zawodowej, a przy właściwej organizacji dnia, da nawet chwilę dla siebie. Oczywiście, najpierw dorośli powinni oswoić się z tą nową sytuacją, wybierając właściwą placówkę, a także rozwiewając wszystkie swoje wewnętrzne obawy związane z troską i tęsknotą.

Przygotowanie dziecka do przedszkola należy natomiast zacząć od przekazania mu informacji o zapisaniu go do placówki. Kiedy maluch zareaguje na nią z radością, dobrze jest następnie opowiedzieć mu, na czym polega ta decyzja. Kolejny krok to wyjaśnienie, jak wygląda dzień w takim miejscu. Dodatkową zachętą dla entuzjastycznego nastawienia malucha do nowego środowiska i funkcjonowania może być również wspólne przygotowanie wyprawki. W końcu niezbędnym elementem trzylatka jest plecak do przedszkola, który zmieści nie tylko buty i ubrania, czy drugie śniadanie, ale także jego ulubione przedmioty, takie jak zabawki, książeczki oraz przytulanki. Dzięki temu każdy dzień spędzony z rówieśnikami będzie kojarzył mu się z radością. Sprawi ponadto, że nauczy się on dbałości o swoje rzeczy, a nawet otworzy na kontakty z innymi dziećmi. Jako że plecak w pewien sposób ma zachęcać dziecko do wizyt w przedszkolu, kluczowe w tym wszystkim jest więc dopasowanie go do potrzeb i preferencji jego małego użytkownika.

Sztywne plecaki z postaciami z bajek, pluszowe zwierzaki czy poręczne worki – jaki model wybrać?

plecak do przedszkola

Nie da się ukryć, że plecak jest niezbędnym akcesorium przedszkolaka. W końcu mieści nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale także jego skarby, którymi może bawić się wspólnie z rówieśnikami. Producenci prześcigają się zatem w proponowaniu coraz to ciekawszych modeli, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Popularnym modelem plecaka dla malucha jest typ szkolnego tornistra, z tym że w mniejszym rozmiarze, dostosowanym do wzrostu trzylatka. Wykonany zazwyczaj z wysokiej jakości wodoodpornego poliestru, który zapewnia wytrzymałość. Co więcej, wyposażony w miękkie, regulowane szelki, gwarantujące komfort noszenia. Istotny jest również solidny zamek zaopatrzony w wygodne uchwyty o ciekawym kształcie, zapewniające sprawne otwieranie plecaka. Nie sposób przy tym zapomnieć o kolorach i motywach, które są zgodne z upodobaniami dzieci. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się chociażby wzór z postaciami nawiązującymi do popularnych bajek. Oczywiście, nie brakuje też modeli dedykowanych chłopcom. Na półkach sklepowych z łatwością znaleźć można warianty z autami czy superbohaterami. Atrakcyjności dodają również tym plecakom elementy 3D, żywe kolory oraz świecące lamówki.

Inną, równie ciekawą i funkcjonalną propozycją, jest worek do przedszkola. Ten niezwykle praktyczny oraz poręczny gadżet sprawdzi się jako ekwipunek przydatny podczas wizyt w placówce, wycieczek czy spacerów. Jako że obecnie istnieje możliwość wykonania tego rodzaju plecaka na zamówienie, może on spełnić wszelkie oczekiwania malucha. Całkowicie indywidualny projekt obejmuje m.in. wybór tkaniny i jej wzoru, kształtu oraz uatrakcyjniających dodatków. Taki worek z pewnością sprawi, że maluch poczuje się wyjątkowy i pewny siebie. Będzie bowiem z ochotą przychodził na spotkania z rówieśnikami, a przy tym dzielił się ważnymi dla niego przedmiotami, które w nim nosi. Warto dodać, że ten wariant przeznaczony jest do prania w niskich temperaturach, może więc przez długi czas towarzyszyć dziecku w codziennych przygodach, bez obaw o trudne do usunięcia zabrudzenia.

Dla miłośników zwierzątek idealnym rozwiązaniem jest pluszowy wariant przedszkolnego plecaka. Wśród dostępnych propozycji znaleźć można chociażby modele w kształcie kotka, pieska, króliczka, a nawet lwa i dinozaura. Wystające uszy czy łapki tworzą z tego dziecięcego akcesoriów ekwipunek i maskotkę jednocześnie. Może być zatem dla swojego małego właściciela plecakiem, w którym chowa swoje ulubione rzeczy, a kiedy zajdzie taka potrzeba, przyjacielem do przytulania. Ten model to uniwersalny element codzienności przedszkolaka zapewniający mu swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa. W pewien sposób da maluchowi pewność, że poradzi sobie z każdym wyzwaniem, jakie czeka na niego za drzwiami przedszkolnej sali.

Plecak dla przedszkolaka – co jest ważne?

plecak dla przedszkolaka

Model z ciekawym wzorem, który wywołuje uśmiech na twarzy dziecka, a przy tym rozbudza jego wyobraźnię, to jedna z kilku istotnych kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego plecaka dla trzylatka. Faktem jest, że ten przeznaczony do przedszkola dla dziewczynki w pastelowych odcieniach różu i zieleni, nie uszczęśliwi chłopców lubiących zazwyczaj żywe kolory czerwieni lub jaskrawej żółci. Wobec tego kolejnym kryterium jest płeć dziecka oraz jego upodobania dotyczące barw. Szczególną uwagę należy zwrócić jeszcze na jakość wykonania oraz wewnętrzną budowę tego akcesorium. Najlepiej, aby było ono wykonane z wodoodpornego materiału wysokiej jakości, co zabezpieczy go przed zalaniem, przemoczeniem czy zbyt szybkim zniszczeniem. Wygodne użytkowanie plecaka zapewni dziecku z kolei jedna duża komora, praktyczne kieszenie boczne i uchwyt.

Niezwykle ważna jest również jego wielkość i waga. Dla niskiego wzrostu malucha idealny jest właśnie mały oraz lekki ekwipunek, który nie obciąży, słabego jeszcze, kręgosłupa czy ramion. Dodatkowy komfort noszenia dostarczą natomiast regulowane szelki z piankowym wypełnieniem chroniącym przed bolesnymi otarciami. Nie można zapomnieć w tym wszystkim o odblaskach zapewniających maluchowi widoczność, a co za tym idzie, bezpieczeństwo w drodze do przedszkola. Atutem jest również uniwersalność i praktyczność takiego plecaka. Dobrze, jeśli nada się nie tylko jako element wyprawki służący do chowania ubrań czy zabawek, ale także ekwipunek, który nierzadko jest niezbędny na rodzinnych spacerach lub wyjazdach.

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, jaki powinien być idealny plecak dla malucha, który rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Najważniejsze wydaje się jednak połączenie kilku cech, takich jak praktyczność, wygoda oraz oryginalny design zgodny z dziecięcymi zainteresowaniami. Właściwe dopasowanie tego elementu wyprawki może niejako ułatwić dziecku adaptację w nowym otoczeniu. Pierwszy plecak, który spełni jego wszelkie oczekiwania i potrzeby, będzie chociażby budzić pozytywne emocje i skojarzenia, a to z kolei ułatwi maluchowi poradzenie sobie z trudnymi wyzwaniami, takimi jak rozłąka z mamą czy funkcjonowanie z rówieśnikami. W efekcie wielogodzinna zabawa oraz nabywanie nowych umiejętności okażą się dla przedszkolaka dobrą zmianą, która przy okazji, pozytywnie wpłynie także na jego rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *