PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Przegląd kubków dla dzieci

Nauczenie dziecka samodzielnego picia to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie – potrzeba dużych pokładów cierpliwości i nieustannych treningów. Jak ułatwić to zadanie zarówno sobie, jak i maluchowi? Z pomocą może przyjść odpowiedni kubek dla dziecka.

Kiedy zdecydować się na pierwszy kubek dla dziecka?

 kubek dla dziecka

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie przyzwyczajania malca do korzystania z kubeczków. Czy zacząć to robić już w pierwszych kilku miesiącach po narodzeniu, czy może poczekać, aż malec skończy roczek? Oczywiście nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie. Najlepiej jednak zacząć wprowadzać nowe zwyczaje w momencie, kiedy potrafi ono już samodzielnie siedzieć, a jedzenie sztućcami dostosowanymi do jego wieku zaczyna być dla niego coraz łatwiejsze. Bardzo często okres ten naturalnie zazębia się z czasem, kiedy rodzice rozpoczynają rozszerzanie diety malca, czyli mniej więcej w 6. miesiącu życia. Niekiedy może to nastąpić później, jednak kluczowe jest, by zacząć to robić jak najwcześniej. Stopniowo, wraz z kolejnymi treningami zacznie to stawać się dla Twojej pociechy coraz łatwiejsze.

Dlaczego warto uczyć malca korzystać z kubka dla dziecka?

Nauka korzystania ze sztućców czy kubka to ważny element w rozwoju malca. Warto więc o niego zadbać, ponieważ przynosi wiele korzyści tak dla rodziców, jak i pociechy. Przede wszystkim jest to doskonała metoda na odzwyczajenie malucha od butelki ze smoczkiem i samego smoczka, którego domaganie się może być w pewnym wieku uciążliwe i prowadzić do kłopotów, np. ze zgryzem czy prawidłową wymową. Używanie kubeczka jest więc zdecydowanie zdrowsze, również dlatego, że dziecko uczy się odpowiedniego sposobu oddychania i układania ust. Ma to zdecydowanie pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój mięśni twarzy. Ale nie tylko, ponieważ to też świetny sposób na poprawę zdolności z zakresu tzw. małej motoryki, czyli sprawności w rękach. Trening picia uczy malucha samodzielności, poprawnej koordynacji ruchowej oraz ćwiczy małe palce dzięki częstemu chwytaniu i ściskaniu.

Rodzaje kubków dla dzieci

Na rynku istnieje kilka rodzajów kubków dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań rodziców.

Kubek niekapek

kubek dla dziecka

Wciąż jednym z najpopularniejszych rozwiązań pozostaje kubek niekapek, który posiada szczelnie zamykaną pokrywkę i odpowiednio ukształtowany ustnik. W przypadku najmłodszych zdecydowanie lepiej wybrać ten z miękkim, wygodniejszym dzióbkiem. To często wybierany model przez rodziców, ponieważ zapewnia higieniczne i bezpieczne pobieranie płynu bez możliwości rozlania napoju, z tego powodu świetnie sprawdza się zwłaszcza w pierwszych miesiącach nauki picia. Warto dodać, że niestety nie są one bez wad – uważa się, że ze względu na konieczność ssania, podobnie jak to ma miejsce ze smoczkami, mogą powodować wady zgryzu.

Doidy Cup – skośny do nauki picia

W ostatnim czasie sporą furorę robi skośny kubeczek Doidy Cup stosowany do nauki picia u niemowlaków. Nietypowy kształt nie jest tu przypadkowy – sprawia, że dziecku łatwiej się napić dzięki mniejszej konieczności odchylania się podczas czynności. Dodatkowo taki wygląd pozwala lepiej kontrolować zawartość płynu wewnątrz naczynia.

Kubek kapek

Kubek kapek sprawdzi się w przypadku maluchów, które mają już lepiej rozwiniętą zdolność chwytania i sprawniej korzystają z naczyń. Często polecany jest przez rodziców, ponieważ jego użycie nie powoduje niepożądanych wad wymowy czy zgryzu ze względu na brak konieczności ssania.

Kubek 360

Ciekawym rozwiązaniem jest kubek 360, który przyzwyczaja maluchów do picia z otwartego naczynia. Wyposażony w podwójne ścianki, minimalizuje ryzyko zachłyśnięcia lub rozlania. Może on być alternatywą dla kubka niekapka, lecz mimo że nie ma ustnika, to wymaga delikatnego przyssania się ust do krawędzi kubka.

Podsumowanie

Nauka picia wymaga od młodych rodziców dużej uwagi i troski o swoją pociechę, dlatego warto zadbać o odpowiednie akcesoria, które usprawnią proces przyzwyczajania dziecka do samodzielnego przyjmowania płynów. Świetnie sprawdzą się do tego odpowiednio dobrane kubki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *