PRZYBORYDOSZKOLY.PL

Odpieluchowanie – przegląd niezbędnych akcesoriów

nakładka na sedes dla dzieci

Rodzice zwykle nie mogą doczekać się momentu, gdy maluch zacznie korzystać z nocnika, gdyż ciągłe zmienianie pieluszek może być uciążliwe. Proces odpieluchowania nie jest jednak tak prosty, jakby mógł się wydawać. Trzeba zaczekać na czas, w którym dziecko będzie na niego gotowe, gdyż przedwczesne odpieluchowanie może wpływać negatywnie na jego rozwój. Wielu rodziców na problem, żeby go rozpoznać, dlatego w poniższym artykule wskazujemy na objawy świadczące o gotowości dziecka oraz wyjaśniamy, jakimi kryteriami powinieneś kierować się podczas zakupu akcesoriów do odpieluchowania. Zapoznaj się z treścią naszego tekstu, dzięki któremu bezstresowo przeprowadzisz przez ten proces swojego maluszka.

Czy to już ten czas?

nakładka na sedes dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz już zacząć próbę odpieluchowania dziecka, to powinieneś dokładnie rozważyć sygnały psychologiczne i fizyczne, które mogą wskazywać, że nadszedł odpowiedni moment. Maluch powinien mieć już opanowaną umiejętność siedzenia i chodzenia oraz komunikować swoje potrzeby fizjologiczne. Pamiętaj jednak, że dziecko nie musi ich wyrażać wyłącznie słownie, gdyż może to robić za pomocą mimiki i określonych zachowań (np. chowania się w kącie lub dotykania pieluszki po wypróżnieniu w celu wskazania rodzicowi konieczności jej wymiany). Dzieci gotowe na odpieluchowanie często interesują się również czynnościami wykonywanymi w toalecie przez dorosłych i podejmują pierwsze próby siadania na nocnik. Ponadto potrafią już wytrzymać bez sikania dwie albo trzy godziny. Gdy po skończonej drzemce pieluszka szkraba nadal jest sucha, to znak, że prawdopodobnie jest ono gotowe na rozpoczęcie tego procesu.

Od czego zacząć?

Warto wiedzieć, że najważniejsze, żeby przeprowadzić odpieluchowanie w sposób komfortowy dla maluszka. Najlepiej zacząć od niewielkich kroków, czyli od wspólnego wybrania nocnika i zachęcenia dziecka do oswojenia się z nim. Następnie należy dać spróbować dziecku usiąść na nocnik gołą pupą, żeby wiedziało, że na ten przedmiot siada się bez dolnej części garderoby. Ważne, żeby nie zmuszać go do tego, gdy nie ma na to ochoty, by go nie zniechęcić. Kolejnym etap dotyczy załatwiania potrzeb na nocnik. Dziecko nie od razu będzie wiedzieć jak powinno się to odbywać, więc trzeba mu to w jakiś sposób wytłumaczyć. Gdy pobrudzi pieluszkę, to należy posadzić go na nocnik, a zużytego pampersa włożyć do środka. Dobrą metodą jest również zamiana pampersa na pieluchomajtki. Szczególnie sprawdza się to podczas letniej pory, gdy maluchowi jest niewygodnie w pampersie. Poza tym warto pamiętać, że nie od razu uda się odpieluchować dziecko i mogą mu zdarzyć się wpadki. Założenie pieluchomajtek będzie więc bezpieczną opcją na wypadek, gdyby zapomniało ono skorzystać z nocnika. Ważne jest też, żeby przystosować szkraba do cyklu dnia i sadzać go na nocnik o stałych porach.

Jakie akcesoria będą przydatne do odpieluchowania?

nakładka na sedes dla dzieci

Nakładki na sedes dla dzieci to akcesoria łazienkowe, które pomagają najmłodszym usprawnić toaletę. Zwykle wykonane są z plastiku lub drewna. Ich zaletą jest to, że są zdecydowanie mniejsze niż deski sedesowe dla dorosłych, dzięki czemu maluchom łatwiej z nich korzystać. Najbardziej zachęcające są nakładki z motywami bajkowymi – np. z wizerunkami bohaterów bajek, dzięki którym łatwiej będzie przekonać do nich swoją pociechę. W podróży szczególnie przydatna będzie nakładka na sedes dla dzieci w wersji turystycznej, która jest łatwa w składaniu i przenoszeniu, dzięki czemu bez problemu można zabrać ją na wycieczkę. W domu najlepiej zamontować na stałe nakładkę stacjonarną, dzięki której Twojemu szkrabowi będzie łatwiej nauczyć się korzystania z toalety. Ciekawym rozwiązaniem są także nakładki z opuszczoną deską przypominające prawdziwą toaletę. Po zakończonej czynności maluch opuszcza deskę i może poczuć się jak dorosły.

Jednym z najważniejszych elementów odpieluchowania jest wybranie nocnika. Obecnie istnieje mnóstwo rodzajów tego akcesorium. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jego stabilność, wytrzymałość oraz odporność na środki czyszczące. Szczególnym ułatwieniem jest specjalny pojemnik, który można wyciągnąć z nocnika, a następnie łatwo opróżnić jego zawartość. Producenci akcesoriów dziecięcych starają się, by ich asortyment był atrakcyjny wizualnie dla małych szkrabów. Istnieją nocniki grające, mówiące, mające kształt zwierzątek, kolorowe, a także te, które posiadają spłuczkę, dzięki którym maluchowi później łatwiej będzie przyzwyczaić się do korzystania z toalety. Wiele z nich ma również nadruki pochodzące z kreskówek, które mogą pomóc mu oswoić się z tym przedmiotem. Kolorystyka nocników często jest uzależniona od płci. W ofercie producentów można więc dostać zarówno nocnik dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Warto wiedzieć, że różnią się one nie tylko wyglądem, lecz także budową. Wersja dla chłopców posiada z przodu specjalne zabezpieczenie, które chroni ubranka i podłogę przed pobrudzeniem.

W powyższym artykule wyjaśniliśmy, jak rozpoznać odpowiedni moment na rozpoczęcie odpieluchowania oraz jak najłatwiej przeprowadzić przez to swoją pociechę. Pamiętaj, by nie zmuszać malucha, który jeszcze nie jest na to gotowy, gdyż można go do tego zniechęcić i doprowadzić do stresującej sytuacji. Przy wyborze niezbędnych akcesoriów kieruj się nie tylko ich praktycznością, lecz również tym, żeby były atrakcyjne dla dziecka, ponieważ dzięki temu będzie ono chętniej z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *